Ukážka typického biotopu hlucháňa, udržiavaného lesníckou činnosťou: Bezzásah to nie je
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Napravo od tohto starého lesa je zalesnená kalamitná plocha. V lete, keď som tadiaľ prechádzal pri kontrole vyžínania, vyletela odtiaľ hluchánica so siedmimi odrastajúcimi hluchánčatami. Koncom leta sme tam s pomocou LKT spracovali 20 m3 vetrovej kalamity.
Po spracovaní som zase prechádzal tým porastom, ale touto staršou časťou, kde z jedného smreka vyletel dosť veľký hlucháň. Rozpätie krídel som odhadoval okolo jedného metra. Patrične ma aj strhlo pri takom veľkom trepote krídiel.
Na fotografii je typický biotop hlucháňa, ktorý sa nám darí udržiavať lesníckou činnosťou. Hlucháň tu má všetko potrebné k životu - staré stromy, mladiny, ako aj takéto čistiny, porebné na zosadnutie alebo vzlietnutie, hlavne počas toku pri predvádzaní sa hluchániciam alebo pri bojoch so sokmi.
Je zarážajúce počúvať ekologických aktivistov, ktorí tvrdia, že hlucháň potrebuje k svojmu životu také lesy, aké som opísal vyššie alebo ich vidieť na danej fotke, ale na druhej strane deklarujú, že tisíce hektárov bezzásahu, kde je množstvo suchého navrstveného dreva, husto prerastené dvojmetrovou trávou a ešte hustejšou jarabinou, sú plochy vedúce k záchrane a zachovaniu hluchanej populácie.
Niekto tu klame a zavádza. Ale my, čo sme v týchto lesoch každý deň, či už pracovne alebo vo voľnom čase, to nie sme.
Ing. Cyril Bábeľa ml., lesník na Muránskej planine
Zdroj: profil autora na sociálnej sieti
Titulok: Lesmedium.sk