Údržba kanálov či biznis s drevom?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aktivisti varujú pred výrubmi odôvodnenými údržbou kanálov.
Údržba a oprava kanálov spadá pod Koncepciu revitalizácie hydromelioračných sústav na Slovensku, ktorú schválila vláda SR. Aktivisti z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK však varujú, že zámer vlády obnoviť 5 338 kilometrov odvodňovacích kanálov môže viesť k masívnemu výrubu drevín. Ako informoval predseda zoskupenia Juraj Lukáč, stalo sa tak už pri podobnom projekte v rokoch 2012 a 2013. Vtedy na ploche 200 hektárov vyrúbali približne 20 000 ton dreva.
Výruby podľa aktivistov nemajú žiadny zmysel pre sprietočnenie odvodňovacej sústavy. "Efekt je opačný, po vyrúbaní starších stromov sa presvetlia plochy a na mieste vyrastie hustý porast, ktorý spomaľuje odtok vody," myslí si J. Lukáč. Výruby stromov sú podľa neho výrazným negatívnym zásahom do krajiny a sú neospravedlniteľné, ak sa na štátnych pozemkoch robia len pre zisk pre súkromné spoločnosti. "Pri uvedenej dĺžke kanálov a pri použití spôsobu údržby z minulosti by sa tak štát dobrovoľne pripravil o 25 miliónov eur," povedal J. Lukáč s tým, že drevo, ktorého hodnota je v súčasnosti približne 58 eur za tonu, by si spoločnosti poverené údržbou kanálov odniesli ako odpad.
Lesoochranárske zoskupenie VLK v kampani BIOMASAKER dlhodobo upozorňuje na zvyšovanie množstva vyrúbaného dreva v lesoch a vo voľnej krajine. Cieľom kampane je zrušenie štátnych dotácií na všetko drevo spaľované v biomasových zariadeniach okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu z drevospracujúceho priemyslu.
sita