TÝŽDŇOVKA: Umelá inteligencia v lesníctve? Ale áno, lesníci a vlastníci lesov môžu mať silného spojenca - virtuálneho horára v mobilnej aplikácii
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som sa zaoberal témou umelej inteligencie, ktorá sa objavuje v masmédiách v čoraz väčšej miere a prekvapuje svojím mnohostranným využitím. Pripravoval som napríklad rozhovor s umelou inteligenciou o lesníctve do časopisu LES & Letokruhy. Pri práci s podkladmi ma osobitne zaujalo, že naši kolegovia z partnerského vydavateľstva Lesnická práce prezentovali na nedávnom medzinárodnom veľtrhu Silva Regina v Brne novú mobilnú aplikáciu nazvanú FOREST FOR FUTURE (3F). Jej jadrom je virtuálny horár František a funguje v rozšírenej realite.
Konateľ vydavateľstva a nakladateľstva Ing. Jan Václavík vysvetlil na stránkach časopisu Lesnická práce motív vzniku aplikácie takto: „My lesníci jsme zvyklí se dívat na les jako na stoletý film. Vidíme ve svých představách (tak nás to učili) dívat se daleko dopředu. Co se stane s lesem za 5,10, 20, 50 let po výchovném zásahu, jak bude mladý les asi vypadat v mýtním věku atp. Laik se podívá do lesa a vidí jedno políčko našeho stoletého filmu o tomto lese a je pochopitelné, že si o ději filmu i o jeho konci nemůže udělat správný závěr.
Pokud je tam s ním lesník, vysvětlí mu například, jak a podle jakých kritérii a proč proběhl výchovný zásah a pokud je laik jen trochu moudrý, připustí, že tyto kritéria tyto pohledy při předchozí kritice nevzal do úvahy a že na tom asi něco může být. Problém, ale vzniká, když s laiky žádný lesník není, protože zalesňuje, vozí dřevo, sedí na poradě, dělá papíry atp. Ale my máme hajného Františka, který nemá tyto povinnosti, je v lese pořád, respektive návštěvník lesa si ho nese s sebou ve svém chytrém telefonu nebo tabletu.“
Vlastníci lesov a lesníci z celého Slovenska mi na stretnutiach mnohokrát potvrdili, že dokážu priamo v teréne v priebehu niekoľkých minút obrátiť názor návštevníkov lesov na lesníctvo o 180 stupňov. Stačí, ak im vysvetlia, čo robia v lese a prečo. Laici vzápätí začnú vnímať lesníckych odborníkov pozitívne, pretože rýchlo pochopia, aký je význam ich práce pre les a spoločnosť. Lenže reálni vlastníci lesov, odborní lesní hospodári a lesníci nemôžu byť všade a pri každom návštevníkovi.
Umelá inteligencia však dokáže virtuálneho lesníka v mobilnej aplikácii, ktorú môže mať každý návštevník lesa so sebou vo svojom mobilnom telefóne, podľa slov Ing. Václavíka rozpohybovať a naučiť ho hovoriť všetko, čo návštevníka lesa na danom mieste zaujíma.
„Představte si něco jako „nekonečnou“ naučnou stezku, kde místo tabulí budou body, kde bude čekat hajný František a ví, co má říkat. Ale můžeme pracovat i s cedulemi. V lese bude cedule vlastníka lesa nebo PEFC-u, na které bude něco jako QR code aplikace. Podle tohoto bodu se náš digitální hajný zorientuje a řekne vám co ví nebo co potřebujete vědět Vy.
Když se podíváte prostřednictvím svého telefonu nebo tabletu, ukáže vám ty věci přímo v terénu a ukáže Vám i další věci, které má nastrkané po kapsách: mapy, fotografie a někdy i krátké video nebo 3D vizualizaci lesní nebo vodní stavby nebo myslivecké chaty či jiné atrakce. Dokáže vysvětlit to, co by ani reálný lesník nedokázal, protože většinou sebou všechny tyto podklady u sebe ani nemá,“ uviedol v Lesnické práci Ing. Jan Václavík.
Horár František môže podľa neho skutočne efektívne pomôcť vlastníkom lesov v komunikácii s verejnosťou, ktorá sa stáva nevyhnutnou súčasťou ich práce. Virtuálny horár v digitálnej forme má skrátka potenciál byť silným spojencom ľudí, ktorí sa zodpovedne a odborne starajú o les. A možno aj pomyselným jazýčkom na váhach verejnej mienky, ktorú vlastníci a obhospodarovatelia lesov potrebujú znova nakloniť na stranu aktívnej ochrany a trvalo udržateľného obhospodarovani lesov. Teda na stranu lesníckej odbornosti, profesionality a významu lesníckej práce pre les a spoločnosť.
Odkaz na informácie o spojení umelej inteligencie a virtuálneho horára Františka: Lesnická práce vstupuje do nové éry rozšířené virtuální reality a umělé inteligence | Silvarium - lesnický a dřevařský zpravodajský web
Jozef Marko