Turisti si za výhľad budú musie zaplati
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Za výhľad na najkrajšie doliny a štíty slovenskej prírody, za výlet na Téryho, či Zbojnícku chatu, alebo výstup na Kriváň si budú turisti musie zaplati. Na územiach s najvyšším stupňom ochrany ministerstvo životného prostredia zavedie vstupné. Píše sa v Pravde 9. 6. 2007.
Cieľom je získa peniaze na lepšiu správu turistických hodníkov. Druhým motívom je však dosiahnu dohody so súkromnými vlastníkmi lesov.
Prvé územie s poplatkami budú Vysoké Tatry po tom, keď sa prijme zonácia. Postupne by štát vstupné nasadzoval aj v ďalších častiach Slovenska, kde sa bude územie deli na zóny podľa stupňov ochrany, a to v národných parkoch Nízke Tatry, Veľká či Malá Fatra. V súčasnosti turisti platia len v jednom z deviatich národných parkov, v Slovenskom raji, lenže na podnet obcí regiónu, nie štátu. Deň strávený v parku rodinu s dvoma demi vyjde na 80 až 160 korún.
Ako priznáva štátny tajomník rezortu Jaroslav Jaduš, tento nápad inšpiroval aj úspech vstupného v jaskyniach. Správa slovenských jaskýň totiž minulý rok na vstupnom a poplatkoch zarobila 81 miliónov korún. "Či bude vstupné pä alebo dvadsa korún, sa ukáže po dôslednej analýze," doplnil J. Jaduš.
Ministerstvo chce zavies poplatky aj preto, aby skôr vyriešilo dohody so súkromnými vlastníkmi lesov na chránených územiach. Súčasne vedenie rezortu verí, že vidina tržieb od turistov spôsobí, že súkromní vlastníci budú prístupnejší k dohodám. Minister životného prostredia Jaroslav Izák totiž chce, aby zonácia Vysokých Tatier bola prijatá do konca roka. Štátni ochranári a lesníci sa už dohodli, zmluvy so súkromnými vlastníkmi sa však budú rieši v najbližších mesiacoch.
"Ak neštátni vlastníci uvidia zdroj vlastných príjmov, majú sa prečo s nami dohodnú, prečo spolupracova. Navyše sa začnú snaži budova lávku alebo niečo podobné, aby bol chodník pohodlný pre turistov," doplnil Stanislav Klaučo, šéf sekcie ochrany prírody na ministerstve životného prostredia. Majetkové vyrovnanie pozemkov len vo Vysokých Tatrách so súkromnými vlastníkmi bude stá zhruba tristo miliónov korún. "Model z Vysokých Tatrách sa prenesie aj do ďalších národných parkov či chránených území," doplnil J.Jaduš.
Podľa neho sa však nebude plati plošne, ale najprv na územiach, ktoré patria štátu a potom postupne aj na územiach, kde došlo k dohodám so súkromnými vlastníkmi.
"Spôsob výberu treba dobre premyslie. Na to, aby mohol štát vybera vstupné v parkoch či iných chránených územiach, sa musia zmeni zákony. Ochrana prírody momentálne takéto vstupné vybera nemôže. Hoci turisti v Slovenskom raji platia, štátna ochrana prírody s tým nemá nič spoločné," doplnil Bedøich Hájek, šéf Národného parku Slovenský raj.
Tento park je jediným slovenským národným parkom, ktorým má so spoplatnením skúsenosti. "Upozorňujeme, že nejde o vstupné, ale o poplatok za používanie technického zariadenia, napríklad rebríkov alebo reazí, ktoré patria obciam. Tie sa o ne starajú," doplnil starosta Hrabušíc Štefan Labuda. Bez týchto zariadení by z takmer 250 kilometrov značkovaných trás v parku nebolo priechodných vyše polovice "Ak si ochrana prírody myslí, že ustúpime, mýli sa. Nech si potom spravujú rebríky sami," doplnil Š. Labuda.
(zdroj: Pravda, 9. 6. 2007)