Treba zazelenať biele plochy!
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Inštitút environmentálnej politiky pripravil Envirostratégiu 2030. Ráta aj so zalesnením poľnohospodárskej pôdy.
V dokumente uvádza, že v porovnaní s krajinami EÚ pôda na Slovensku obsahuje relatívne málo živín, čo vedie k vyššej spotrebe priemyselných hnojív, ktorá u nás rastie výrazne rýchlejšie než v ostatných krajinách EÚ. Hoci sa situácia od roku 1990 výrazne zlepšila, dusík unikajúci z pôdy má stále negatívny vplyv na životné prostredie. Kontaminovaná pôda sa vyskytuje prevažne v oblastiach s priemyselnou činnosťou a v horských a podhorských oblastiach. V navrhovaných opatreniach sa okrem iného píše, že do roku 2030 nastane postupná obnova krajinných prvkov na poľnohospodárskej pôde, na ktorú sa vrátia dreviny a trávnaté porasty.
Autori vysvetľujú, že pásy zalesnenej časti poľa, solitérne stromy a ďalšie krajinné prvky slúžia ako koridory, vetrolamy, protierózne opatrenia a zároveň ako miesta výskytu rôznych chránených druhov rastlín a útočisko živočíchov.
Do roku 2030 majú byť vytvorené podmienky na doriešenie statusu takzvaných bielych plôch, čo je poľnohospodárska pôda, ktorá už neslúži pôvodnému účelu a zároveň spĺňa kritériá lesa.
Právna úprava s takýmito územiami nepočíta. Biele plochy bude potrebné uviesť do stavu v súlade s katastrom a nastaviť v nich také obhospodarovanie, ktoré sú pre danú plochu najvhodnejšie. Do budúcna sa majú vytvoriť preventívne nástroje na zabránenie vzniku takýchto plôch.
Inštitút pôsobiaci pri ministerstve životného prostredia pripravil stratégiu na základe podnetov od 160 odborníkov a takmer 800 námetov od verejnosti.