Tím 57 vedcov preskúmal vyše 80 000 vedeckých článkov a údaje z 882 štúdií za posledných 30 rokov: Genetická premenlivosť na celom svete klesá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tím 57 vedcov, ktorého súčasťou bol aj výskumník z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, preskúmal viac ako 80 000 vedeckých článkov. Údaje z 882 štúdií genetickej premenlivosti za posledné tri desaťročia spracovali vedci pomocou metaanalýzy, ktorá ukázala celosvetovo klesajúci trend genetickej premenlivosti živočíchov, rastlín aj húb, informuje Technická univerzita vo Zvolene.
„Schopnosť živých organizmov prežiť a prispôsobiť sa meniacim podmienkam prostredia, je ovplyvnená genetickou premenlivosťou ich populácií, ktorá sa tak stáva základným pilierom biodiverzity. V súčasnosti sa strata biodiverzity zrýchľuje, čím ohrozuje druhy, ekosystémy a dokonca aj zdravie ľudí. Dobrou správou je, že poznáme nástroje na zvrátenie tohto negatívneho trendu.
Nová štúdia, publikovaná v prestížnom vedeckom časopise NATURE, na ktorej sa podieľal aj vedec z Katedry fytológie Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene Peter Klinga, prináša odpovede na otázky o tom, aký je stav genetickej premenlivosti u zvierat, rastlín, húb a rias na celom svete a ako by jej zlepšenie mohlo prispieť práve k zvýšeniu odolnosti voči globálnym zmenám.
Podľa údajov zo spomínanej štúdie takmer dve tretiny zo 628 skúmaných druhov živočíchov, rastlín a húb stráca svoju genetickú premenlivosť. Tento pokles je najvýraznejší u suchozemských vtákov a cicavcov. Populácie živých organizmov sú ohrozené najmä stratou biotopov a klimatickou zmenou, zmenšujú sa, stávajú sa izolovanými a ich genetická premenlivosť klesá. Následne strácajú schopnosť prispôsobovať sa meniacim podmienkam prostredia až nakoniec vyhynú.
Na zvrátenie tohto negatívneho trendu je potrebné zapracovať monitoring genetickej premenlivosti do programov starostlivosti, resp. záchranných programov a prijať aktívne ochranárske opatrenia. Inšpirovať sa možno úspešnými príkladmi, ktoré sa preskúmali v štúdii a ktoré sa aktuálne realizujú aj na Slovensku. Tieto osvedčené prístupy predstavujú spoľahlivé nástroje na riešenie výziev v oblasti ochrany biodiverzity v nasledujúcich desaťročiach.
Pre udržanie genetickej premenlivosti a prežitie druhov, akými sú napríklad hlucháň hôrny či syseľ pasienkový, sú kľúčovými opatrenia na zlepšenie ekologických podmienok biotopov. Práve strata biotopov bola v štúdii identifikovaná ako hlavná príčina poklesu početnosti populácií. V malých populáciách možno po zabezpečení vhodných ekologických podmienok dopĺňať nové jedince z iných lokalít.
Dopĺňanie môže pomôcť znížiť negatívne účinky príbuzenského párenia, ktoré je bežné v malých izolovaných populáciách. Na Slovensku aktuálne prebieha jedinečný projekt záchrany kolónií ohrozeného sysľa pasienkového, ktorý v súlade s medzinárodnými odporúčaniami zahŕňa ekologickú obnovu biotopov, geneticky riadené dopĺňanie populácie a následný genetický monitoring,“ uvádza Technická univerzita vo Zvolene v tlačovej správe.