Teplárom znevýhodnili štiepku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Regulačný úrad znížil maximálnu cenu za drevnú štiepku, ktorú si môžu výrobcovia tepla z tohto paliva zahrnúť do ceny tepla. Domácnosti tak môžu mať na budúci rok vyššie účty za kúrenie a ohrev vody.
„Mnohí z našich členov budú mať problém nakúpiť štiepku od svojich dodávateľov za cenu, ktorú limitom stanovil regulačný úrad,“ hovorí výkonná riaditeľka Slovenského zväzu výrobcov tepla Zuzana Klčová. Ak nechcú teplo vyrábať so stratou, tak na jeho výrobu budú musieť použiť buď plyn alebo peletky. Prvé aj druhé palivo je však drahšie ako štiepka. Keďže však maximálnu cenu tohto paliva regulačný úrad pre budúci rok neznížil, budú si ju môcť v plnej výške zarátať do ceny tepla. V takom prípade by sa podľa generálneho riaditeľa Národnej energetickej Ivana Ďuďáka mohli zvýšiť náklady na kúrenie a teplo pre jednu domácnosť o 110 až 165 eur ročne.
Pri štiepke klesol limit medziročne o 26 percent. Podľa I. Ďuďáka sa výrobcovia tepla do nového limitu zmestia iba v tom prípade, ak tonu štiepky nakúpia za 40 až 44 eur. To je podľa neho takmer nemožné. Štátny podnik Lesy SR predáva štiepku v priemere od 44 do 51 eur. Cena závisí podľa hovorcu Vlastimila Rezeka od zmluvy s konkrétnym odberateľom a vlhkosti dreva. Jeden z najväčších spracovateľov štiepky na Slovensku, zvolenská Bučina DDD, nakupuje tonu štiepky od 50 do 64 eur. Generálny riaditeľ Antonín Juríček hovorí, že ich ceny kopírujú tie, za ktoré nakupujú štiepku teplárne.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví napriek tomu tvrdí, že ceny, ktoré nastavil, odrážajú reálnu situáciu na trhu. „Úrad vykonal kontrolu subjektov vyrábajúcich teplo zo štiepky a zistil, že v obchode so štiepkou sa objavilo veľa nekalých praktík,“ hovorí predseda úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru-SD). Niektorí výrobcovia mali vo svojom cenovom výmere uvádzať až dvakrát vyššiu cenu ako iní. Úrad sa preto rozhodol razantne zakročiť a cenu štiepky výrazne znížiť. Pri jej určovaní vychádzal podľa J. Holjenčíka z údajov, ktoré získal pri kontrolách.
Energetický analytik Karol Hirman si myslí, že rozhodnutie úradu ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska, keď napätá medzinárodná situácia ohrozuje dodávky plynu počas najbližšej zimy. Podľa neho by malo byť cieľom zvýhodňovať výrobu tepla zo štiepky, ktorá patrí medzi najlacnejšie a najdostupnejšie palivá na Slovensku.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 16.10.2014)