Ťažba na Devínskej Kobyle vyvolala rozruch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Na viacerých spravodajských portáloch aktuálne rezonuje rozruch okolo ťažby na Devínskej Kobyle, ktorú zrealizoval š. p. LESY SR. V Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla v Bratislave boli podľa medializovaných informácií vyrúbané vyše 120-ročné duby a buky. Upozornila na to bratislavská radnica, podľa ktorej bol výrub zrealizovaný neprávom.
LESY SR podľa bratislavskej samosprávy vyrúbali desiatky zdravých stromov s vysokou kultúrnou a biologickou hodnotou. Podľa TASR už koncom novembra 2018 starostovia mestských častí Karlova Ves, Devín a Dúbravka upozornili, že v lesoch v okolí Bratislavy rúbu LESY SR 100-ročné vzácne a zdravé duby. Štátny podnik podľa starostov porušil dohodu o koordinovanom a obmedzenom výrube v lesoch v Bratislave a jeho postup považujú za neakceptovateľný.
Štátny podnik LESY SR takéto tvrdenia v novembri minulého roka odmietol. Deklaroval, že v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica realizoval iba nevyhnutné kroky v rámci obnovnej ťažby. Tá je podľa podniku dôležitá, aby bol les zdravý a plnil všetky svoje funkcie.
„Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov hlavného mesta dôležité. Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia. Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Marián Staník.
LESY SR tvrdia, že spôsob, akým sa lesy v dotknutých lokalitách obhospodarujú, je plne v súlade
s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018 – 2047, ktorý vypracovala Štátna ochrana prírody.
Primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo bude podľa jeho mediálnych vyjadrení požadovať, aby bratislavské lesy vo viacerých lokalitách boli vyhlásené za lesy osobitného určenia alebo za ochranné lesy.
Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje, že je otvorené rokovaniam s Bratislavou i jej mestskými časťami o tejto téme. Pripomína ale, že starostlivosť o les si vyžaduje množstvo práce a náklady v stovkách tisíc až miliónoch eur. "Sám pán primátor vo svojom programe konštatuje, že Mestské lesy v Bratislave nie sú finančne, technicky ani personálne pripravené ani na starostlivosť o bratislavský lesopark," uviedol rezort. Ako tvrdí, je množstvo otázok, ktoré je potrebné prerokovať medzi odborníkmi za stolom, a nie pred kamerami. Štátny podnik LESY SR pre TASR uviedol, že pravidelne rokuje o budúcnosti lesov v okolí Bratislavy so zástupcami magistrátu, BSK, ako aj občianskych združení. "Bolo dohodnuté, že bude spracovaná odborná štúdia, ktorá posúdi vplyv zmeny hospodárenia v prímestských bratislavských lesoch. Táto štúdia zatiaľ nie je hotová," povedal hovorca LESOV SR Pavel Machava a dodal, že sú pripravení stretnúť s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a pokračovať v odborných rozhovoroch.
Komentárov
Viac čo požadujú aktivisti:
https://bratislava.sk/sk/sprava/hlavne-mesto-predstavilo-kroky-ktore-bratislavska-samosprava-podnikne-pre-zastavenie-tazby-v-lesoch-na-uzemi-bratislavy-a-bsk?fbclid=IwAR12HoquY1Aac14jXXSLf0KYQxxAEhJaJpusuBLfu-zc_CzOSa3hMLqmvgQ
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.