Tatry a požiarne riziko
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tatry môže na kolená dostať jediný veľký požiar. Boja sa ho lesníci, hasiči, no v ohrození budú najmä turisti. Drevo z kalamitných plôch síce pomaly mizne, no zostávajú tam veľké kopy suchej haluziny. Časť z nej tam ale musia lesníci nechať ako biomasu.
Čaty lesných robotníkov sťahujú už týždne kalamitné drevo na miesta, odkiaľ ho budú môcť pozvážať kamióny. Pne a haluzina zatiaľ ostávajú na mieste a aj to môže byť vážny problém.
Alexander Nejedlý, prezident Hasičského a záchranného zboru:
"Naozaj je to pre nás veľmi veľká časovaná bomba. My už nerozmýšľame takticky o tom, ako budeme zasahovať v týchto prípadoch, ale takticky rozmýšľame o tom, ako budeme zachraňovať ľudí, pretože to bude podstatné."
Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u:
"Pre vysoké zadymenie, ktoré by mohlo nastať vo vysokohorskom prostredí, vzhľadom na komínový efekt, ktorý sa dá predpokladať, tu je nebezpečenstvo udusenia živočíchov, ale aj návštevníkov Tatier.
Jeden odhodený neuhasený ohorok z cigarety a k tomu vietor môžu rozpútať peklo. Je vrchol sezóny, letné prázdniny.
Lenka Maťašovská, riaditeľka OOCR Vysoké Tatry:
"Cez týždeň je to 15-tisíc a počas víkendu máme na turistických chodníkoch až 20-tisíc návštevníkov."
Už polovicu kalamity z jarnej smršte lesníci spracovali. 50-tisíc kubíkov dolámaných stromov, ale ešte leží v lese. Všetku haluzinu odtial lesníci vyviezť nemôžu a ostane tam.
Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u:
"Tak od 10 do 30 percent."
Lebo tak si to vraj želajú ochranári. A opätovné zalesňovanie zničeného lesa?
Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u:
"Počkáme, ako si pomôže príroda s prirodzeným zmladením. Kde to prirodzené zmladenie nenastúpi, pomôžeme jej umelým zalesňovaním."
Toto leto je na horách viac upršané, ako slnečné. Kalamitným plochám to pomáha. Riziko vzniku požiaru je vďaka vlhkej pôde podstatne nižšie, ale vylúčiť sa úplne aj tak nikdy nedá.
(Zdroj: TV Markíza, 4.8.2014)