Tatranský les vstáva z popola
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedci zo štyroch krajín sa začiatkom novembra stretli v Tatranskej Lomnici, aby zhodnotili výsledky päročného výskumu v pokalamitnej oblasti Vysokých Tatier.
V roku 2005 založili veľké plochy, každú o výmere sto hektárov, ktoré majú charakterizova vývoj lesného ekosystému vo všetkých jeho zložkách, od klímy cez pôdu, živočíšnu zložku, rastlinstvo až po mikroorganizmy.
Na konferencii o tom informoval Peter Fleischer, vedúci Výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP).
Na týchto plochách vedci zisovali, aké dôsledky má na celý ekosystém táto veterná kalamita.
„Hlavne nás zaujíma, aký ďalší manažment uplatni na územiach predovšetkým v Tatrách po takýchto udalostiach, ktorých frekvencia sa dá predpoklada a bude rás s nástupom globálnych zmien,“ skonštatoval P. Fleischer.
Vegetácia sa zdvihla Ako ďalej uviedol, informácie potrebné pre výskum zbiera viac ako 80 ľudí. V zásade sa všetci účastníci zhodujú na tom, že vývoj na kalamitných plochách je optimistický, dokonca lepší, ako očakávali.
Obnova vegetácie, lesa, stabilizácia živočíchov a mikroorganizmov sa dostala do normálu. Za normál považuje stojaci les, ktorý sledujú popri pokalamitných oblastiach.
„Vizuálne najlepším prejavom je to, keď vidíte, že vegetácia sa zdvihla, v tom máte už zárodok budúceho lesa. Drevinové zloženie je také, aké by sme si želali ma, teda veľmi podobné prirodzenému zloženiu.
Takže to nás napåňa uspokojením, že vývoj je v správnej trajektórii,“ skonštatoval Peter Fleischer.
Na plochách postihnutých kalamitou je podľa jeho slov dobrý stav, čo sa nedá poveda o okolí, teda o lese, ktorý kalamitou priamo poškodený nebol.
Ide o mohutné hynutie stromov v dôsledku tlaku podkôrneho hmyzu. Pokračoval, že v Tatrách sme svedkom vysokých teplôt a tiež deficitu zrážok a tieto klimatické podmienky v posledných rokoch nahrávajú lykožrútovi.
„Podľa množstva spracovaných stromov, napadnutých lykožrútom, a na základe vizuálneho odhadu plochy suchárov v 5. stupni ochrany prírody je zrejmé, že lykožrútová kalamita v národnom parku v rovnakej miere ako vlani pokračuje aj v tomto roku,“ dodal P. Fleischer.
Pavel Cudlín z Akadémie vied v Českých Budìjoviciach skonštatoval, že sa tu uskutočnil jeden z najväčších prírodných, krajinne ekologických experimentov.
Toto je podľa neho aj dôvod, prečo je záujem z českej strany tieto veci skúma, a preto sem prichádza spolu so študentmi už tri roky. Súhlasí s tvrdením, že dochádza k regenerácii pokalamitnej oblasti.
Pochopi súvislosti Vedci z Českej republiky sa snažia podľa jeho slov doplni slovenských kolegov v tých oblastiach výskumu, ktoré sú v Českej republike rozvinuté viac. Poznatky z päročných výskumov prezentovaných na seminári budú publikované v samostatnom vydaní Štúdie o TANAP–e.
„V komentároch chceme verejnosti vysvetli, čo sme od toho-ktorého výskumu očakávali, aké sú výsledky, či sa získané poznatky líšia od našich očakávaní a zamyslie sa nad tým, ako treba vo výskume pokračova, aby sme čo najlepšie pochopili vzájomné prírodné súvislosti,“ skonštatoval Peter Fleischer.
( Roľnícke noviny)