Tatranský les sa spamätáva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Je to o osem rokov, čo mohutná víchrica pustošila Tatry. Príroda sa pomaly spamätáva.
„Les sa z toho dostáva. Už vyrástol tam, kde bol umelo zasadený, ale aj tam, kde sa to nechalo na prirodzený vývoj. Veľké odlesnené plochy ponúkli jelenej zveri a bylinožravcom žičlivé prostredie a obsadili toto teritórium rovnako ako kurovité vtáky,“ zhodnotil Pavla Majka zo Správy TANAP-u.
Rozsiahle kalamitné plochy, ktoré vznikli na území TANAP-u po ničivej veternej smršti v novembri 2004, obnovujú Štátne lesy TANAP-u, a to predovšetkým podporou prirodzenej obnovy lesných porastov. „Cieľom obnovy lesa je čo najskôr na území národného parku vypestovať lesný ekosystém, ktorý bude plniť všetky požadované funkcie,“ vysvetľuje Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u.
Štátne lesy TANAP-u doteraz obnovili plochu 1 840 hektárov. Prirodzené zmladenie zaevidovali na ploche 2 020 hektárov. Celkovo tak obnovili už 3 860 hektárov územia. Celkový počet sadeníc vysadených v rámci umelej obnovy presiahol 3 828 000 kusov sadeníc. „Medzi ihličnatými drevinami prevláda smrek, smrekovec, jedľa a borovica. Z listnatých drevín má najväčšie zastúpenie jarabina, breza, jelša, jaseň, javor, brest a osika,“ vymenoval P. Fabian.
Štátne lesy TANAP-u odhadujú obnovu vetrom poškodeného územia na 15 až 20 rokov.
(Zdroj: Korzár, 19.11.2012)