Svetové prírodné dedičstvo na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vyhlásili výsledky 13. ročníka celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl EnvirOtázniky, ktorej hlavnou témou boli lokality UNESCO na Slovensku a vo svete.
Téma zaujala rekordných 1075 žiakov a prvé miesto si medzi nimi, správnymi odpoveďami na všetkých 40 otázok (40 bodov), vybojovala Janka Kramárová zo Základnej školy Juraja Fándlyho zo Serede. Druhé a tretie miesto obsadili žiačky zo Základnej školy v Ľutine, ktoré mali zhodne po 39 bodov. O druhom mieste Simony Krehlíkovej a treťom Otílie Duháňovej rozhodol čas zaslania vyplneného formulára s odpoveďami. Všetkým trom bude odovzdaný diplom a hodnotné ceny od SAŽP, víťazka si prevezme aj bicykel, s ktorým môže spoznávať ďalšie krásy Slovenska.
Súťaž EnvirOtázniky vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia 4. apríla 2018. Na príprave a jej realizácii sa podieľal odbor environmentálnej výchovy a vzdelávania SAŽP, jej odbornou garantkou bola generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO Mária Krasnohorská.
Prostredníctvom súťaže EnvirOtázniky mali žiaci možnosť nahliadnuť do slovenských pralesov, jaskýň a spoznať rozmanitosť tradícií a zvykov Slovenska. V rámci olympiády riešili 40 otázok zameraných na štyri témy: Karpatské bukové pralesy, Jaskyne na Slovensku, Kultúrne lokality a pamiatky a Nehmotné kultúrne dedičstvo SR. Kritériami hodnotenia súťaže bol počet získaných bodov a uvedené použité zdroje. Pri rovnakom počte bodov bol rozhodujúcim ukazovateľom čas, kedy bol kompletne vyplnený a odoslaný hárok s odpoveďami.
Cieľom súťaže EnvirOtázniky je zvýšiť záujem žiakov základných škôl o prírodovedné predmety, problematiku životného prostredia a kultúrneho dedičstva (UNESCO) ešte pred ich rozhodovaním sa o budúcom štúdiu na stredných školách. Súčasne má prispievať k zvyšovaniu environmentálneho povedomia, informovanosti o trvalo udržateľnom rozvoji a angažovanosti žiakov v otázkach životného prostredia doma, v škole a vo svojom regióne.