Súdny dvor Európskej únie rozhodol: Strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európsky súd rozhodol, že strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka. Udelenie výnimky na odlov je možné len pri priaznivom stave populácie, musí sa týkať konkrétneho jedinca, ktorý spôsobuje škody, a musí byť poslednou možnosťou. Na súdnom dvore by tak neprešli ani kvóty, ktoré vlani plánovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, napísal portál EURACTIV.sk.
Niekoľko rakúskych spolkových krajín vlani povolilo odstrel vlkov. Medzi nimi bola aj tirolská vláda, ktorá dočasne umožnila zastreliť jedného jedinca vlka. Išlo o vlka, ktorý predtým na pasienkoch strhol 20 oviec. Hlavným dôvodom pre odstrel teda boli hospodárske škody spôsobené šelmou.
Vlk a ďalšie mäsožravé šelmy sú dnes v EÚ striktne chránené Smernicou o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov. Európska legislatíva umožňuje odstrel určitého počtu vlkov len výnimočne.
Miestnu vládu preto za toto rozhodnutie na spolkovom súde napadli mimovládne organizácie na ochranu zvierat. Ten sa obrátil na Súdny dvor EÚ, aby ujasnil, či je rakúska výnimka zo zákazu lovu v súlade s európskymi predpismi.
Európsky súd vo štvrtok 12. júla 2024 zverejnil svoj rozsudok. „Súdny dvor konštatoval, že preskúmanie neodhalilo nijakú skutočnosť, ktorá by mohla ovplyvniť platnosť prísnej ochrany vlkov v Rakúsku,“ znie verdikt Súdneho dvora EÚ.
Súd konštatuje, že hospodárskymi škodami sa dá odstrel obhájiť len vtedy, keď je populácia vlka v priaznivom stave ochrany. „Čo nie je prípad Rakúska,“ konštatuje s tým, že samotná rakúska vláda pripustila, že populácia vlkov v Rakúsku sa nenachádza v priaznivom stave ochrany.
„Rozsudok môže byť dôležitý aj pre Slovensko. Slovenská vláda sa v Bruseli dlhodobo prihovára za oslabenie ochranárskeho statusu vlka dravého. A úspešne. Európska komisia koncom minulého roka navrhla, aby vlky neboli „prísne chránené“, ale len „chránené“. Vyškrtnutie jedného slova znamená, že štátne a regionálne úrady budú môcť oveľa slobodnejšie rozhodovať o ich love.
To by ale museli schváliť členské štáty EÚ. Viacero z nich zatiaľ oslabovanie ochrany divokých šeliem odmieta, za čo ich po marcovom zasadnutí Rady EÚ kritizoval minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Kým zmena prejde na európskej úrovni, aj na Slovensku bude platiť súčasné právna úprava ochrany šeliem. Slovensko výnimky na odstrel vlkov dlho uplatňovalo, keď agrorezort každoročne určoval kvóty na jeho lov.
Ministerstvo životného prostredia v roku 2021 vyhláškou k zákonu o ochrane prírody zaradilo vlka dravého medzi chránené živočíchy. Tým začal platiť zákaz jeho lovu, odchytu či chovu. Od roku 2023 nebol u nás človekom oficiálne usmrtený ani jeden vlk. Predtým za desať rokov bolo zastrelených 1 800 jedincov,“ uviedol portál EURACTIV.sk.
Link na celý článok: Súdny dvor EÚ potvrdil zákaz lovu vlka v rozsudku, ktorý môže ovplyvniť aj Slovensko – euractiv.sk