Stromy starnú a pritom stále rastú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štúdia vyvracia tvrdenie, že staré stromy sú menej produktívne.
Pri väčšine tvorov sa po dosiahnutí istého veku rast zastaví. Pri stromoch to však neplatí. Tie s pribúdajúcim vekom urýchľujú svoj rast a navyše sa zväčšujú. Tvrdí to štúdia v magazíne Nature, podľa ktorej to závisí od množstva uhlíka, ktorý strom dokáže zo vzduchu absorbovať. „Zistenie je v rozpore so zvyčajným predpokladom, že rast stromov klesá s vekom, a stromy sa nezväčšujú,“ tvrdí podľa britského denníka Guardian americký ekológ Nathan Stephenson. „Tiež to znamená, že veľké staré stromy sú lepšie v pohlcovaní uhlíka z atmosféry, ako sa všeobecne predpokladalo.“ Rast sa zrýchľuje
Vedci analyzovali viac ako 670-tisíc stromov zo 403 druhov - od tropického po mierne pásmo. Zistili, že najväčšie a najstaršie stromy získali v porovnaní s menšími stromami väčšie množstvo uhlíka, predovšetkým vďaka novým listom a čoraz väčšiemu obvodu.
Podľa analýzy by napríklad strom s priemerom kmeňa sto centimetrov získal každý rok priemerne 103 kilogramov. A to je takmer trikrát viac, ako získal strom s priemerom 50 centimetrov. Navyše strom so stocentimetrovým priemerom kmeňa získal masu asi ako úplne nový, ktorý za rok vyrastie v lese a jeho kmeň má priemer 10 až 20 centimetrov. „Rýchly rast pri obrovských stromoch je štandard a môže prekročiť aj 600 kilogramov za rok,“ uvádza štúdia.
Výskum ukázal, že staré stromy zohrávajú kľúčovú úlohu v raste lesa. V staršom lese na západe Spojených štátov napríklad stromy s priemerom sto centimetrov tvorili šesť percent stromov, ale prispeli až k 33-percentnému ročnému rastu lesa.
„Je to geometrická realita rastu stromov,“ uzatvára podľa Nature Stephen Sillett, botanik z Humboldtovej štátnej univerzity v Arcate, ktorý v roku 2010 viedol štúdiu stromov. „Väčšie stromy majú väčší povrch. Myšlienka, že staršie lesy upadajú, je naozaj len mýtus.“
(Zdroj: Sme, 6.2.2014)