Stromy miznú na Horehroní
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Oficiálne čistenie plôch od náletov v odľahlých končinách vytvára neoficiálne zisky.
Pri horehronskej obci Polomka spílili bez povolenia vraj viac ako 600 stromov. Situáciu preveroval aj inšpektorát životného prostredia. Zatiaľ padla jedna pokuta 4-tisíc eur pre pastierske družstvo za 75 nelegálne vyrúbaných stromov.
"Vo veci prebieha trestné konanie voči neznámemu páchateľovi. Neviem určiť, ani môj klient nevie označiť konkrétnu osobu, ktorá nelegálne vyrúbala drevnú hmotu," tvrdí právny zástupca pastierskeho družstva Roman Jablonovský.
"V rozhodnutí som uviedol, že zastavujem všetku činnosť, čiže výrub stromov a odvoz drevín, ktoré už boli orezané," informoval starosta Polomky Ján Lihan.
Polícia hovorí o šiestich stovkách nelegálne spílených stromov. Začali trestné stíhanie. Údajne sa na nelegálnej činnosti podieľalo viac skupiniek pilčíkov. Ochranári hovoria o prepracovanej taktike. Na základe povolenia sa čistia trvalo trávnaté pozemky od vyrastených náletových drevín, ale v ťažko kontrolovateľnom teréne sa vypíli omnoho viac.
"Výruby na TTP nie sú úplne pokryté kontrolou štátu. V rámci Slovenska je to do istej miery neustrážiteľné," konštatoval riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš.
Deje sa tak často na odľahlých miestach a niekedy bez presných geografických zameraní. Odhaliť ich pomôžu len oznámenia od ľudí. To sa stalo aj v obci Predajná, tiež na Horehroní.
"Na nelegálnym výrub nás upozornili pracovníci národného parku a vec bola postúpená na vyšetrovanie policajnému zboru," upresnila starostka obce Tatiana Čontofalská.
Nelegálne získaná drevná surovina sa predáva na kúrenie. Pilčíci pritom len vykonávajú prácu, na ktorú si ich najali a veľa sa asi ani nepýtajú. Cena práce v lesoch je stlačená hlboko nadol a tak sa musia obracať, aby čosi zarobili. Mnohí berú akúkoľvek robotu.
red, TV Markíza