Stretli sa lesnícki manažéri zo Slovenska a z Česka
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na zámku v Křtinách pri Brne sa uskutočnilo pravidelné bilaterálne rokovanie najvyšších predstaviteľov pre oblasť lesného hospodárstva Českej republiky a Slovenskej republiky.
Pod vedením námestníka ministra zemědelství Českej republiky Mgr. Patrika Mlynářa sa na rokovaní zúčastnili predstavitelia českých organizácií, ktorí ako tohtoroční hostitelia stretnutie pripravili na vysokej odbornej i organizačnej úrovni. Slovenskú delegáciu viedol Ing. Peter Kicko, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
Účastníci rokovania zhodnotili vzájomnú doterajšiu spoluprácu v oblasti lesníctva ako výbornú a diskutovali o ďalších možnostiach ako aj o aktuálnych problémoch a výzvach. Počas oboch dní, odborne a s rozsiahlym poznaním praxe a reality v lesníctve, venovali pozornosť najmä lykožrútovým kalamitám – po napadnutí a znehodnotení zdravých stromov a porastov podkôrnym hmyzom, odôvodnenosti požadovaných rozsahov bezzásahových území v lesných porastoch, zvýšenej ochrane prírody, ako aj koncepčným otázkam poľovníctva. Do diskusie boli zaradené aj otázky organizácie lesníckeho sektora, certifikačných systémov, ťažby, uvádzania dreva na trh a tiež aj medzinárodných aktivít.
Vrcholní slovenskí a českí manažéri lesníckeho hospodárenia, výskumu i ochrany lesa sa zhodli na tom, že pre zachovanie a rozvoj lesných systémov je potrebná odborná a systematická starostlivosť. Dobre organizované a kvalitné hospodárenie v našich lesoch prispieva nielen k produkcii nadčasovej a žiadanej univerzálnej suroviny – dreva, ale aj k ich ochrane a zachovaniu pre budúce generácie. Českí a slovenskí lesníci zo svojho stretnutia v Brne vyzývajú k odborným a vedeckým postupom riešenia rozširovania lykožrútovej kalamity, premnoženosti šeliem (napr. medveďa hnedého na Slovensku) a tiež k obozretnému a reálnemu zvažovaniu rozsahu bezzásahových území. Uvedomujú si negatívne dôsledky klimatickej zmeny, ktorá vplýva na lesné porasty. Pre zamedzenie ich ďalšieho poškodzovania je preto nevyhnutné v čo možno najkratšom termíne odstrániť poškodené stromy a zamedziť tak ďalšiemu rozvoju a šíreniu škodcov. Dôležitou témou rokovania bol aj africký mor ošípaných, ktorý napadá diviačiu zver. Zástupcovia českej strany informovali nielen o prijímaných opatreniach, ale aktívne spolu so slovenskými lesníkmi prekonzultovali legislatívne otázky a návrhy, tak aby bolo možné na Slovensku, v prípade objavenia sa nákazy, včasne a efektívne reagovať. Diskutovalo sa aj o pripravovaných zmenách zákonov na oboch stranách.
Účastníci bilaterálneho stretnutia upozorňujú širokú verejnosť i médiá na to, že environmentálnou problematikou sa zaoberajú s rovnakou vážnosťou ako s hospodárskou, alebo výskumnou činnosťou. Ochranou sa nezaoberajú len niektoré občianske združenia, či aktivisti. Aj štátne organizácie a lesohospodárske spoločnosti plnohodnotne a odborne realizujú činnosti smerované k ochrane lesa a životného prostredia.
Keďže podmienky slovenského a českého lesníctva sú podobné, obe strany deklarovali záujem na ďalších pracovných stretnutiach, výmene informácií, poznatkov a skúseností, ako aj integrácii do spoločných postupov pri hľadaní riešení aktuálnych i perspektívnych problémov.