Stop plánovanej ťažbe buka
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ťažba bukového dreva v štátnom podniku Lesy SR sa úplne zastavila Prednosť má spracovanie minulotýždňovej veternej kalamity.
Na celom Slovensku vietor zvalil 2.350.000 kubickým metrov (m3) dreva. Je to približne polovica ročnej ťažby podniku Lesy SR. Najviac postihnutý je Gemer, odštepný závod Lesov SR Rimavská Sobota, kde spadlo 370.000 m3 dreva.
„Je to príliš veľké číslo na to, aby sa to dalo spracovať bežným spôsobom. Keďže na Slovensku padlo až 900.000 kubíkov bukových lesov, s okamžitou platnosťou sa zastavuje ťažba buka. Zároveň začíname snímkovanie celého územia cez družicu. Toto bude trvať približne tri dni. Ak by sa snímky ukázali pre poveternostné podmienky ako nedobré, na budúci týždeň pokračujeme v snímkovaní na individuálnych plochách letecky. Zároveň na piatok (23. 5.) zvolávame poradu všetkých riaditeľov lesov, kde by sme sa mali dohodnúť na ďalšom postupe prác,“ povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Lesníci sa obávajú najmä ekonomického znehodnotenia spadnutého dreva, ak ho nedokážu včas spracovať. Vzhľadom na to, že kalamita nastala začiatkom leta, hrozí, že bukové drevo sa zaparí a zahorí. Pri smrekoch hrozí premnoženie podkôrového hmyzu.
„V prvom kroku nastupujú všetky čaty na prerezávanie a uvoľňovanie ciest, aby sme sa ku kalamite vôbec dokázali dostať. Prednosť dostane drevo, ktoré je ekonomicky najzaujímavejšie. Napríklad buky, ktoré ostali na koreňovom koláči, tie chvíľu vydržia a spracujeme ich neskôr. Teraz by sme sa mali dohodnúť, v ktorých závodoch sa začne najskôr. A tam presunieme aj potrebných ľudí. Predpokladáme, že prvú fázu by sme mali zvládnuť do konca tohto roka. Celkovo s následkami kalamity by sa mali lesníci vysporiadať do konca budúceho roka. O obnovení ťažby sa rozhodne v prípade, že nám bude chýbať niektorý sortiment dreva, ktorý sa lesníci už zmluvne zaviazali dodať," povedal minister pôdohospodárstva.
mprvsr