Štátni lesníci v Dolnom Sasku: Od poškodenia lykožrútom k druhovo bohatému zmiešanému lesu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lykožrút napadne smrek, ten odumrie a potom? Dolnosaské štátne lesy (NLF) aktuálnym projektom ukazujú, ako sa dajú odumreté smrekové porasty premeniť na nové biotopy. Pôda je v tomto procese kľúčová. Na území pri obci Grünenplan v Dolnom Sasku urýchlil pôvodný plán premeny smrekových lesov na zmiešaný les prostredníctvom bukovej predsadby lykožrút a následný zánik smrekových porastov. Štátny lesnícky úrad teraz predkladá návrh, ako ďalej nakladať s týmito plochami.
Lesy sa nebudú ďalej odvodňovať
„Posledné roky ukázali, že smreky, často vysadené na nesprávnom mieste, sa nedokážu vyrovnať so zmenou klímy. Nemajú silu brániť sa proti podkôrnemu hmyzu, čo je tu dobre vidieť," hovorí Jessica Damast, vedúca lesného obvodu Papenkamp. Priekopy vytvorené v 60-tych rokoch minulého storočia odvádzali vodu z lesnej pôdy. Tým sa smreky stali náchylnejšími a dnes už preto nemajú na týchto pôdach budúcnosť.
„Podkôrnik prekonal náš plán pomalého prechodu na zmiešaný les a urobil so smrekom krátky proces. To, čo je pre mnohé stromy nešťastné, nám ponúka príležitosť napraviť chyby minulosti. Uzatvoríme odvodňovacie priekopy, a tým zabezpečíme, aby na tejto 7-hektárovej ploche stúpala spodná voda. To nám umožní vysadiť duby a založiť tak les, ktorý je cenný najmä z hľadiska ochrany prírody," opisuje Christine Knust, vedúca lesného úradu v Grünenplane.
Pestrý listnatý les bude rozmanitým biotopom
„Vznikne tu druhovo bohatý pestrý listnatý les s mnohými biotopmi. Početné malé rybníky vytvoria nové biotopy pre obojživelníky a vážky. Pre vzácne motýle, ako je napríklad dúhovec, sa topoľ osikový omladí výsevom a ďalšie prírode blízke druhy drevín, ako sú breza, jelša alebo vŕba, sa budú môcť rozšíriť prirodzenou obnovou," hovorí Johannes Thiery, zúčastnený lesný hospodár.
Pred výsadbou smreka sa na týchto plochách nachádzal dubovo-hrabový les. Teraz sa má okrem prirodzenej obnovy opäť použiť dub. Okrem toho sa má zvýšiť diverzita lesných rybníkov. Ekologickejšie majú byť upravené aj okraje lesa.
Od roku 2007 bolo v mnohých prírodných oblastiach Dolného Saska v spolupráci s príslušnými orgánmi ochrany prírody zriadených viac ako 50 väčších kompenzačných plošných bazénov s celkovou rozlohou približne 2 800 ha. K týmto opatreniam patrí aj budúci zmiešaný dubový les v okrese Holzminden.
Zdroj: Forstpraxis.de
Preklad: Bc. Barbora Albrechtová