Štátni lesníci, ochranári a vedci predstavili projekt, ktorý odborní lesní hospodári robia bežne: To nemyslíte vážne, do zmeny drevinového zloženia idete tlačiť milióny?!, pýta sa skúsený praktik
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Organizácia pre ochranu životného prostredia WWF Slovakia na sociálnej sieti aktuálne informovala o tom, že jej zástupcovia si boli pozrieť lokality v Malých Karpatoch, kde sa budú testovať inovatívne metódy obhospodarovania lesov v rámci projektu CLIMAFORCEELIFE. Jeho cieľom je podľa aktivistov zvýšiť odolnosť lesov voči klimatickej zmene. Na projekte spolupracujú štátni lesníci s ochranármi a vedcami.
„LESY SR, Odštepný závod Smolenice na prvej monitorovacej návšteve predstavili partnerom experimentálne plochy pod Prírodnou rezerbáciou Klokoč, kde sa budú vykonávať zásahy. Ide o prevažne bukový les, kde tvoria ihličnaté dreviny asi 10% - väčšinou smrek, borovica a smrekovec. Nájdeme tu rozpadávajúce sa smrekové porasty, ktoré boli vysadené pred 50. – 60. rokmi a nemali optimálne podmienky. Tie sa nahradia inými drevinami, pravdepodobne bukom a dubom, a tiež sa uvažuje o ďalších drevinách - čerešni, javore či jaseni, ktoré majú lepšie predpoklady vysporiadať sa so zmenou klímy. Projekt potrvá 7 rokov a úprimne sa z neho tešíme. Poskytne veľa príležitostí na spoluprácu a výmenu skúseností rôznorodých partnerov z krajín strednej a východnej Európy pre stabilnejšie lesy,“ píše WWF Slovakia na svojej stránke na sociálnej sieti.
Skúsený taxátor a odborný lesný hospodár Ing. Róbert Gonbárik nad týmto statusom na sociálnej sieti neveriacky pokrútil hlavou: „Prosim vás, to nemyslíte vážne. Obyčajná primitivna vec, akou je premena lesa - zmena drevinoveho zloženia, ktorá sa aj bežne plánuje v programe starostlivosti o lesy, alebo si ju urobí 80-ročný dôchodca, ktorý je odborný lesný hospodár. A vy si k tomu voláte WWF a idete do toho tlačiť milióny?
Čo sme už naozaj takí chorí, aby sme si volali na každú bežnú vec WWF? Lesnici v TANAP-e, ktorí obnovili rozsiahle plochy, by vám v Malých Karpatoch pomohli s premenou a zadarmo. Ked toto človek číta, tak rozmýšľa, kde sú tie osobnosti lesníctva, ktoré toto dovolia a nehanbia sa a aj naši predstavitelia. Ani vo sne by mi nenapadlo po kalamite na Čertovici si volať WWF. Začínam sa hanbiť, že vykonávam toto povolanie.
Dnes budem veľmi rozmýšľať a budem musieť veľa dreva poukladať, aby som zabudol na úžasné príbehy spolupráce lesníkov s WWF pri riešení problémov, ktoré s radosťou bežne vykonávajú na svojich pozemkoch aj 80-roční dôchodcovia. Alebo im mohol príst poradiť odborný lesný hospodár z Jura pri Bratislave a urobil by to rád. Stačilo, ak by mu uvarili guláš a opiekli špekačku,“ napísal okrem iného v reakcii na sociálnej sieti R. Gombárik.