Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy: V riadiacom výbore sú len zástupcovia envirorezortu, ktorý chce koordinačný úrad na Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovensko sa bude uchádzať o zriadenie stáleho koordinačného úradu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Návrh kandidatúry v pondelok odsúhlasila vláda. Ministerstvo životného prostredia SR deklarovalo, že je na projekt pripravené. Informáciu uverejnila agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Envirorezort vysvetlil, že lokalita má spoločný systém riadenia od roku 2010. Spoločný riadiaci výbor zasadá dvakrát ročne, jeho členmi sú za Slovenskú republiku zástupcovia envirorezortu. Spoločný riadiaci výbor je v súčasnosti podporovaný koordinačným úradom, ktorý do júna 2024 sídli v belgickom Bruseli. Aktuálne sa diskutuje, ktorá krajina prevezme sídlo a úlohy stáleho koordinačného úradu.
"Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy je sústava lokalít zapísaných na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, ktoré predstavujú územia nenarušených lesov mierneho pásma s výnimočnou ukážkou prebiehajúcich ekologických a biologických procesov v rámci vývoja suchozemských, sladkovodných, pobrežných a morských ekosystémov a spoločenstiev rastlín a živočíchov," citovala agentúra TASR envirorezort.
Ministerstvo životného prostredia na portáli Teraz.sk zdôraznilo, že lesy obsahujú neoceniteľnú prírodnú genetickú banku buka lesného, na spoločenstvá ktorého sa viaže množstvo sprievodných druhov rastlín a živočíchov. Doplnilo, že lokalita je aktuálne najväčšou sériovou lokalitou zapísanou na zozname svetového prírodného dedičstva s 94 komponentmi v 18 krajinách. Päť komponentov tejto lokality je na Slovensku: Havešová, Rožok, Stužica – Bukovské vrchy, Vihorlat a Udava.