Správa TANAP-u o lesoch: Dominantný je smrek, výrazný podiel má smrekovec opadavý, borovica lesná a borovica limba
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tatranský národný park poskytuje zázemie pre mnohé lesné spoločenstvá. Rozmanitosťou oplývajú vápencové substráty Belianskych a Západných Tatier, TANAP je i domovinou prípotočných jelšín či špecifických bučín. Najdominantnejší je tu smrek, no nezabúdajme na výrazný podiel smrekovca opadavého, borovice lesnej alebo borovice limby. Obísť nemožno kosodrevinu, jej porasty v TANAP-e pokrývajú najväčšiu rozlohu z územia celých Západných Karpát. V najstaršom slovenskom národnom parku sa podarilo vymapovať spolu 17 pralesov a 19 pralesových zvyškov, ktoré sú ukážkou prirodzeného vývoja lesných ekosystémov. Správa TANAP-u o tom píše na svojej internetovej stránke pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa lesov.
„Dnešný oslávenec, les, je viac ako len to, čo bežne vnímame zrakom. Tvorí ho geologické podložie, teda skaly, nad nimi pôda a rôzne mikroorganizmy v nej, plesne, huby, ktoré živú hmotu menia na anorganickú a ich „prácu“ ďalej využíva rastlinstvo. Les tvorí aj ovzdušie a, samozrejme, živočíchy. Je to jeden veľký ekosystém, v ktorom na seba zložky vzájomne pôsobia.
Aktuálny ročník envirosviatku sa nesie v znamení témy LESY A ZDRAVIE. Svet má upriamiť pozornosť na kondíciu a udržateľnosť našich lesov, i na to, ako zdravé lesy pomáhajú človeku na ceste k vlastnému zdraviu. Blahodarné účinky horského prostredia na telo i dušu sa stali výraznou črtou Tatier v roku 1876, keď prišli prví pacienti do Nového Smokovca vyskúšať účinky klimatoterapie. Jej zakladateľom bol dr. Mikuláš Szontagh starší,“ uvádza Správa TANAP-u.