Správa od Správy TANAP-u
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Správa Tatranského národného parku oslavuje dvadsiate výročie svojho vzniku. V januári uplynie 20 rokov odvtedy, čo funguje zvlášť Správa TANAP-u a zvlášť Štátne lesy TANAP-u.
Pri tejto príležitosti pracovníci Správy vydali knihu s názvom Príroda Tatier. Pokrstili ju výťažkom z limbových šišiek v kalvadose na Chate pod Soliskom vo Vysokých Tatrách.
- Čitatelia v nej nájdu nové a cenné informácie o tatranskej prírode s množstvom jedinečných fotografií, ktoré výstižne dopĺňajú texty. Knižka je akýmsi prierezom tatranskej krajiny a jej prírody v smere od skalných stien a snežných polí, cez hole a kosodrevinu, tatranské lesy až po najnižšie časti národného parku, - informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Čitatelia sa v nej dozvedia o tunajšej živej a neživej prírode, napr. o kamzíkoch a svišťoch, medveďoch, vlkoch, hlucháňoch či sovách a ďatľoch. Zároveň sa dočítajú o limbe a kosodrevine, endemických tatranských rastlinách, tatranských plesách a vodopádoch, významných tatranských štítoch, ale aj o histórii a vývoji územnej ochrany národného parku. Knižná publikácia je nepredajná a záujemcovia ju nájdu aj v PDF formáte na internetovej stránke Správy TANAP-u v časti TANAP špeciál.
- Mojou snahou za deväť rokov na tomto poste bolo ponúknuť verejnosti čo najviac z toho vzácneho, čo tu máme. Pretože o prírode chcú vedieť aj ľudia starší, imobilní či škôlkari, ktorí nemajú takú možnosť vidieť to naživo. S tým súvisia aj naše aktivity v oblasti sprístupnenia života rastlín a živočíchov na internete prostredníctvom webkamier a iných technologických výdobytkov, - upozornil riaditeľ Správy TANAP-u. Vďaka nim tak môžu ľudia na internete sledovať napríklad pohyb orla krikľavého - Aničky či život bocianov bielych v ich hniezdach a ochranári zase monitorovať kamzíka a svišťa na území TANAP-u. Správa TANAP-u v tejto súvislosti zaznamenala návštevníkov stránky a živých prenosov zo 179 krajín sveta.
Zdroj: tasr