Spracovatelia dreva vnímajú, že smrek na Slovensku ubúda: Dá sa vôbec nahradiť? Ak áno, akou drevinou?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pre osvieženie pamäti si dovolím pripomenúť niekoľko aspektov z prezentácie Ing. Martina Moravčíka z Národného lesníckeho centra vo Zvolene o prognóze vývoja zásoby a ťažby smrekového dreva do roku 2050. Tie jednoznačne preukazujú už roky tušený a teraz potvrdený fakt, že smrekovej dreviny, ktorá by bola vhodná na spracovanie, na Slovensku ubúda. Príčin je niekoľko a nie sú predmetom tohto pokusu o zamyslenie sa nad tým, či a čím sa smrek dá nahradiť. V aktuálnom vydaní Drevárskeho magazínu sa téme venuje prezident Zväzu spracovateľov dreva SR PhDr. Peter Zemaník.
„Z analýzy doterajšieho vývoja (za obdobie rokov 2010–2020) sa potvrdilo zníženie zastúpenia smreka od roku 2010 o 13,2 %, t. j. z približne 445 tis. ha na 385 tis. ha v roku 2020. Zásoba smrekového dreva sa za rovnaké obdobie znížila o 16,4 %, z približne 137 mil. m3 na súčasných 115 mil. m3 .
Zastúpenie smreka vo vekových stupňoch je nerovnomerné s každoročne klesajúcim zastúpením v starších 61 až 110 ročných porastoch (vekové stupne 7–11) a s približne vyrovnaným zastúpením v najstarších porastoch nad 111 rokov (vekové stupne 12–15+). Zastúpenie smreka sa zvyšuje najmä v mladších vekových stupňoch 1, 2, 5 a 6.
Približne rovnaké trendy vo vekových stupňoch možno pozorovať aj vo vývoji zásob smrekového dreva. Uvedené vývojové trendy plošného zastúpenia a zásoby smreka s výrazným poklesom v stredných a starších vekových stupňoch indikujú zníženie možností ťažby smrekového dreva v nasledujúcich desaťročiach.
Evidentne sa tento problém netýka len Slovenska, ale aj iné drevárske európske veľmoci sa nad podobnými aspektami zamýšľajú. Kontext sa však dramaticky mení. Kým do 24. 2. 2022 boli á priori preferované princípy prísnejšej a plošnej ochrany lesov, zvyšovanie bezzásahových území (strategické materiály Európskej únie „Fit for 55“ a „Europe forest strategy“) a prejavili sa síce v deklarovaní ušľachtilých cieľov:
„Stratégia prispeje k dosiahnutiu cieľov EÚ v oblasti biodiverzity, ako aj cieľa v podobe zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % a klimatickej neutrality do roku 2050. Uznáva ústrednú a multifunkčnú úlohu lesov a príspevok lesníkov a celého lesníckeho hodnotového reťazca pri dosahovaní udržateľného a klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050 a pri zachovaní živých a prosperujúcich vidieckych oblastí.“ – citát zo stránky Európske komisie,“ píše okrem iného P. Zemaník.
Link na celý článok:
https://drevmag.com/2022/05/29/drevena-strategicka-zmena/