Spracovanie kalamity na Gemeri ešte potrvá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesníci doposiaľ stihli spracovať vyše 114-tisíc metrov kubických z dreva, ktoré v rimavskosobotskom regióne padlo za obeť májovej veternej smršti. Odštepný závod Rimavská Sobota bol kalamitou najviac postihnutý spomedzi všetkých odštepných závodov Lesov SR.
Kalamita tu vtedy postihla prevažne listnaté porasty, celkovo zničila zhruba 370-tisíc kubíkov drevnej hmoty. Ako uviedol hovorca štátneho podniku Lesy SR Vlastimil Rezek, práce na odstránení kalamity vykonávajú nepretržite, podľa plánu, komplikuje ich však premenlivé počasie, časté zrážky a tiež problémy pri sprístupňovaní lokality. Odštepný závod Rimavská Sobota bol kalamitou najviac postihnutý spomedzi všetkých odštepných závodov.
Aktuálne sa podľa V. Rezeka pracuje v lokalitách najviac postihnutých kalamitou - Chvalková, Likierska dolina, Maria Séči, Sinec, Lomnistovo, Tunel, Madášová, Vanšová, Remeta, Krokavka, Samkov pľac, Poľana. Do odstraňovania kalamity sú zapojení vlastní zamestnanci na lesných správach, praktikanti, zamestnanci vypomáhajúcich závodov - spolu približne 54.
"Spracovanie kalamity vykonáva asi 70 dodávateľských ťažbových skupín," uviedol hovorca štátneho podniku. Odhadujú, že celý objem kalamitného dreva sa im podarí spracovať k záveru budúceho roka.
Kalamita postihla hlavne bukové porasty. "Buk je rýchlokazná drevina, ktorá sa už po pár týždňoch s vysokými teplotami zaparí. Najnepriaznivejšie sú klimatické podmienky, keď sa kombinujú: vysoká teplota, priame slnečné svetlo a časté zrážky," vysvetlil. Práve vplyvom počasia klesá pomer guľatinových sortimentov oproti vláknine. "Aj v rámci guľatiny dochádza k poklesu podielu kvalitnejších sortimentov. Nevyťažené drevo, ktoré je na koreňovom koláči a nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu, môže ešte vydržať do budúcej jari ako guľatinový sortiment ," uviedol hovorca. Informoval, že približne sedemdesiat percent z vyťaženého dreva putuje na chemické spracovanie.
(Zdroj: sita)