Spor o zver: strieľa či nestrieľa?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátne inštitúcie, poľovníci a rybári sa sporia s ochranárskymi združeniami, čo s údajne premnoženými populáciami medveďov, vlkov či kormoránov. Píše sa o tom v stredajšom SME.
Ministerstvo životného prostredia včera zorganizovalo okrúhly stôl, pri ktorom si mali názory vyjasni. Pozvanie prijala len Spoločnos pre ochranu vtáctva, zástupcovia siete environmentálnych mimovládnych organizácii Ekofórum neprišli.
„Dochádza k porušovaniu slovenských a európskych zákonov a do zmenenia tohto stavu, rozhodnutia súdov a potrestania vinníkov odmietame sedie za rovnakým stolom,“ napísal náčelník Lesoochranárskeho združenia Vlk Juraj Lukáč. Združenie už pre povolenia na odstrel medveďov podalo na ministerstvo 43 žalôb.
850 medveďov je veľa
Štátny tajomník ministerstva Dušan Muňko zo Smeru hovorí, že ochranári odmietajú rieši reálne problémy.
„Medveď je na Slovensku premnožený štyri až pä rokov a nemôžeme strka hlavu do piesku. Budeme čaka, kým niekoho tak dohryzie až zahynie, a potom sa spamätáme?“ pýtal sa. Medvede sa podľa neho presúvajú do oblastí, kde nežili a ohrozujú návštevníkov hôr. „My nepotrebujeme chráni medveďa ani kormorána, my potrebujeme chráni živočíchy, ktoré majú problémy,“ tvrdí Muňko. Spomenul jarabice, prepelice, pinky a hlucháne.
Rovnaký názor má aj generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák, podľa ktorého je u nás najhustejšia populácia medveďa hnedého na svete. Ich počet odhaduje na 850.
„Výmera na jedinca je 3- až 5-tisíc hektárov lesa a keď si definujeme, kde medveďa chceme, optimálny počet vyjde na 400 až 600 kusov,“ hovorí. Štátna ochrana preto pripraví akčný plán na reguláciu medveďov.
Ochranári namietajú, že úrady i poľovníci uprednostňujú odstrel pred prevenciou, hoci skutočný počet medveďov nepoznajú. Škody i premnoženie by sa podľa nich dali výrazne obmedzi, ak by sa pri ochrane dobytka používali správne cvičené strážne psy, elektrické oplotenia, zakázalo by sa prikrmovanie, zabezpečili odpadkové koše a povoľoval len odstrel medveďov, ktorí spôsobujú škody.
„Každoročne sa opakujúce škody vyhovujú poľovníkom, pretože ich oprávňujú poda žiadosti o odstrel medveďov,“ tvrdí Lukáč.
Spor o kormorány
Ministerstvo ročne povoľuje aj odstrel 800 kormoránov. Tajomník Slovenského rybárskeho zväzu Ferdinand Baláž hovorí, že každú zimu ich priletí zo severu osem- až devä tisíc. „Jeden kormorán spotrebuje denne asi pol kila rýb, takže dennú škodu máme asi 700-tisíc korún.“
Spoločnos pre ochranu vtáctva namieta, že ministerstvo povoľuje odstrel kormoránov takmer na celom území Slovenska, a teda aj tam, kde nie sú rizikom. „Kritickými lokalitami, kde môže kormorán predstavova ohrozenie niektorých pôvodných populácií ohrozených druhov rýb, sú rieka Orava, horný tok Váhu, Turiec a horný tok Hronu,“ povedal Tomáš Blaškovič zo spoločnosti. Na týchto úsekoch navrhuje vtáky plaši.
(zdroj: SME)