Spor o zásah na Fabovej holi trvá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Už od začiatku roka trvá spor Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR a Lesov SR, š.p. kvôli ažbe dreva z kalamitnej oblasti v prírodnej rezervácii (PR) Fabova hoľa.
Dôvodom je "žaloba na preskúmanie zákonnosti a postupu správnych orgánov vo veci rozhodnutia MŽP SR č. 1096/2007," ktorú podali Lesy SR na Krajský súd v Bratislave.
V oblasti PR je vetrovou a podkôrnikovou kalamitou znehodnotené drevo v objeme približne 21.000 metrov kubických (m3). Lesy SR chcú väčšinu dreva spracova a zabráni tak ďalšiemu šíreniu lykožrúta. Štátna ochrana prírody (ŠOP), ktorá spadá pod MŽP SR, však spracovanie kalamity na tomto chránenom území odmieta.
V PR Fabova hoľa, ktorá má rozlohu asi 263 hektárov a nachádza sa v najvyššom, piatom stupni ochrany prírody, padlo za obe vetru v roku 2004 asi 7600 m3 dreva. V rokoch 2006 až 2007 podľahlo na holi podkôrnikovi ďalších 5250 m3 dreva a po víchrici v auguste 2007 zostalo leža ešte 7600 m3 stromov.
Lesníci tvrdia, že nevyažením kalamitného dreva sa ničí biotop lesa, ochrancovia prírody hovoria, že ide len o jednu z vývojových štádií horských jarabinových smrečín.
Podľa hovorkyne Lesov SR Anity Fákovej štátne lesy podali 25. januára 2008 žalobu vo veci na Krajský súd v Bratislave. "Do dnešného dňa sme nedostali žiadne právoplatné rozhodnutie súdu," uviedla pre TASR.
Lesy SR pritom od januára 2005 viackrát žiadali Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) v Banskej Bystrici o povolenie spracova kalamitné drevo, najmä s ohľadom na šíriacu sa podkôrnikovú kalamitu. "Tá sa len oproti vlaňajšku zdvojnásobila," pripomenula Fáková. Stanovisko KÚŽP však bolo negatívne a tak žiadosti vždy postúpili na MŽP SR. Podľa hovorcu MŽP SR Petra Višvádera najnovšie odvolanie je už na ministerstve, ktoré už vo veci začalo kona.
V prvej polovici septembra sa má ale za účasti lesníkov, ochrancov prírody, predstaviteľov niektorých vedeckých inštitúcií, ako aj Národného parku Muránska planina uskutočni Krajská revízia Prírodnej rezervácie Fabova hoľa. Tá má posúdi, či je vhodné ponecha poškodené porasty a biotopy v najvyššom stupni ochrany, alebo ho radšej preradi do nižšieho ochranného pásma.
(zdroj: i-news, sme, tasr)