Smrečina nevyrába
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Osud takmer 170 zamestnancov banskobystrickej Smrečiny je viac než neistý. Firmu odpojili od elektriny, dodávatelia si odvážali suroviny.
Hoci vedenie ľuďom oznámilo, že im na účty idú mzdy za apríl, nádej na ďalšie fungovanie jednej z najstarších fabrík v Banskej Bystrici je mizivá. Spoločnosť a odborári požiadali o štátnu dotáciu, ktorá by ich mohla zachrániť pred krachom. Ministerstvá odkazujú, že ďalší osud firmy je v rukách majiteľov.
„Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. Išli žiadosti na vládu od zamestnávateľa s podporou odborovej organizácie, aby sme dostali dotáciu na preklenutie. Fabrika je životaschopná, čo prehlásili aj kolegovia z obchodu. Tu je podporovaný len zahraničný investor, nie tuzemský. Zrejme je tejto vláde jedno, že im 170 zamestnancov pôjde na ulicu,“ uviedla predsedníčka odborov Helena Šikulová na včerajšom protestnom zhromaždení zamestnancov pred fabrikou.
„Rozbeh firmy z našej strany je bez finančnej injekcie nemožný. Nádej vidím minimálnu, ale stále tam je. Ak nedôjde k nábehu financovania do tejto firmy, áno, je to koniec,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Smrečina Hofatex Roman Adámek.
Na firmu minulý týždeň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz. Momentálne plynie zákonná lehota, ak bude konkurz vyhlásený, stane sa tak podľa Adámka najneskôr na budúci pondelok. Ďalší vývoj potom už bude na rozhodnutiach konkurzného správcu.
Spoločnosť, ktorá vyrába drevovláknité izolačné dosky pre stavebníctvo, je v reštrukturalizácii od konca minulého roka. Do zlej situácie sa dostala pre dlhodobé straty, nedostatok objednávok, spôsobených aj dlhotrvajúcou zimou a situáciou v stavebníctve a pre neschopnosť predávať zo ziskom. Na preklenutie požiadali vládu o 500–tisíc eur.
Majiteľ firmy Ladislav Krajňák uviedol, že oslovili štyri ministerstvá a odpovede očakáva. „Situácia sa skomplikovala len preto, že 6. mája, keď sme predložili návrh na reštrukturalizačný plán veriteľskému výboru, tak v ten istý deň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz. Myslím si, že aj tie reakcie energetikov a podobne sú práve pre to, že súd má 15–dňovú lehotu na rozhodnutie a asi očakávajú, že rozhodne v prospech konkurzu,“ povedal.
Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini už minulý týždeň vyhlásil, že pre záchranu tejto fabriky štát urobil všetko, čo mohol. „Ministerstvo už pred mesiacom požiadalo štátnu Eximbanku, aby bola súčinná pri prefinancovaní reštrukturalizačného plánu Smrečiny Hofatex. Vyvinuli sme maximálne úsilie, ale za hospodárenie spoločnosti zodpovedá manažment, navyše majitelia podniku sami identifikujú, že fabrika nemá odbyt. Drobná pôžička by bola len kúpením si času na pár mesiacov,“ reagoval tlačový odbor ministerstva. Ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktoré patria štátne Lesy SR, ktoré sú dodávateľom dreva pre Smrečinu, potvrdilo, že žiadosť o dotáciu dostalo v pondelok.
„Uvedomujeme si vážnosť situácie, ale nemáme možnosť poskytnúť prevádzkovú dotáciu. Ďalší osud spoločnosti je v rukách majiteľov,“ uviedol hovorca ministerstva Peter Hajnala. Dodal, že firma má voči Lesom SR vysoké dlhy a tento štátny podnik nemá záujem vstúpiť do tejto firmy.
Rezort sociálnych vecí a práce považuje hrozbu straty zamestnania takému veľkému počtu ľudí za mimoriadne vážnu. Požiadavkami firmy, ktoré listom dostali v pondelok, sa ministerstvo zaoberalo. „Odpoveď v súvislosti s ich konkrétnou požiadavkou o finančnú pomoc na prevádzkové náklady nemôže byť kladná, pretože ide mimo rámec a kompetencie nášho ministerstva, ako aj európskej legislatívy,“ uviedol hovorca rezortu Michal Stuška. Dodal, že aj v tomto prípade bude príslušný úrad práce súčinný pri hľadaní pomoci zamestnancom tejto spoločnosti.
Ministerstvo hospodárstva nemá podľa hovorcu Stanislava Jurikoviča nijakú možnosť ani nástroj na „prevádzkovú dotáciu na úhradu dodávateľom za dodávku elektriny.“ „Pod pojmom dotácia sa nerozumie splácanie pohľadávok svojím dodávateľom. Keďže už bol daný návrh na konkurz, ministerstvo hospodárstva v tejto fáze nemôže vo veci konať a šírené informácie prostredníctvom médií majú charakter vydierania,“ uviedol S. Jurikovič.
(Zdroj: PRAVDA, 15.5.2013)