Slovenským rysom sa v Nemecku darí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Najväčšia zalesnená oblasť Nemecka sa stala novým domovom samice rysa ostrovida z Národného parku Poloniny.
Samicu rysa ostrovida, Labku, vypustili na území biosférickej rezervácie Falckého lesa ochranári zo Zoologickej záhrady Bojnice. Ide v poradí už o ôsmeho rysa zo slovenskej prírody vypusteného na tomto území. „Sme šťastní, že Labka dostala druhú šancu na život, dokonca s pridanou hodnotou a veľmi dôležitou úlohou. Má totiž s ďalšími zvieratami pomôcť zachrániť reštituovanú populáciu rysa v západnej Európe," uviedol vedúci zoologického odboru Národnej ZOO Bojnice Branislav Tám, podľa ktorého Labkin transport do Nemecka, ako aj jej vypustenie do voľnej prírody, bol bez akýchkoľvek problémov.
Labku bude nasledovať ďalšia mladá rysica pochádzajúca zo Švajčiarska. „Pevne veríme, že sa Labka adaptuje na nové prostredie, tak ako všetky predchádzajúce rysy, čo budeme môcť hodnotiť prostredníctvom údajov z telemetrického obojku, ktorým bola tiež označená," povedal Tám. Dodal, že veľkým úspechom bolo narodenie dvoch mláďat, samčekov Filou a Palu, na jar tohto roku. Matkou je samica Kaja, ktorú vo Falckom lese vypustili po rehabilitácii v bojnickej ZOO v predchádzajúcom roku. „Obe mláďatá sa pri matke naďalej zdržiavajú a pripravujú sa na osamostatnenie, ktoré ich čaká v úvode apríla," uzavrel Tám.
ZOO Bojnice sa dlhodobo venuje ochrane a záchrane rysa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V roku 2015 sa zapojila aj do projektu LIFE - Reštitúcia rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les, pretože slovenské rysy vypúšťané v Nemecku v 70. rokoch 20. storočia sa síce v Nemecku udomácnili, ale problémom začala byť malá genetická variabilita. Projekt na záchranu rysa v Nemecku sa uskutočňuje pod dohľadom odborníkov na záchranu veľkých mačkovitých šeliem z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov, pričom finančnú podporu získal z európskeho programu LIFE.
Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu žije na Slovensku 300 až 400 jedincov. Patrí medzi živočíchy, ktoré sú celoročne chránené.
Zdroj: myhornanitra.sme.sk