Slovenské problémy s nevyplatenými dotáciami: Podľa Európskej komisie ich Pôdohospodárska platobná agentúra ako jediná v Európskej únii nevyplatila v plnej výške
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európska komisia pre portál EURACTIV Slovensko uviedla, že o problémoch s priamymi platbami vie. Odkazuje, že s tým sama nevie nič urobiť a plnú zodpovednosť za ich vyplatenie nesie platobná agentúra. Potvrdila, že čas má len do konca júna a žiadne prechodné obdobie sa nechystá. Ani najväčšie farmárske protesty v histórii nepomohli vyriešiť hlavný problém slovenských poľnohospodárov – meškajúce priame platby. Naopak, situácia je čoraz vážnejšia. Podnikom dochádzajú peniaze a začína byť zrejmé, že časť z dotácií, na ktoré majú nárok, Slovensko nenávratne stratí. Portál EURACTIV Slovensko publikuje odpovede na hlavné otázky ohľadom nevyplatených dotácií.
Ako sme na tom teraz
Veľmi zle. Táto odpoveď je jednoznačná napriek tomu, že sa agrorezort a platobná agentúra snažia utajiť, aký je stav výplaty dotácií. Ani jedna z inštitúcií neodpovedá na otázky médií ohľadom vyplatených platieb. Bez odpovede zostali aj tohto týždňové otázky portálu EURACTIV Slovensko.
Viac svetla do neprehľadnej situácie musel vniesť minister pôdohospodárstva Richard Takáč na minulotýždňovom rokovaní predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Po ňom sa verejnosť nedozvedela žiadne nové čísla. Napriek lojalite agrobiznisu k vedeniu rezortu sa ale do médií dostala tabuľka s čerstvými údajmi. Prvý ju zverejnil portál Poľnoinfo, ale k dispozícii ju má aj EURACTIV Slovensko.
K dnešnému dňu sa z 336 miliónov eur nepodarila vyplatiť ani tretina priamych platieb. Ako tak sa podarilo zadministrovať len základnú a redistributívnu platbu. Agentúra z nich uhradila zhruba polovicu. Najhoršie sú na tom ekoschémy. Z ich ročného rozpočtu 103 miliónov eur podniky dostali necelých 500 tisíc eur, teda ani nie jedno percento. K mladým farmárom sa dostali štyri percentá sľúbených platieb.
Môže za to Európska únia?
Jednoduchá odpoveď: nie. Dá sa súhlasiť s tvrdením predsedu SPPK, že platobná agentúra skolabovala pre implementáciu novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Pre kontext je ale dôležité dodať, že je jedinou agentúrou v Únii, ktorej sa to stalo. Štartovacie pozície a základné pravidlá dostali členské štáty od EÚ rovnaké.
Nejde ani o žiadne regionálne špecifikum. V susedných krajinách majú poľnohospodári vyplatené priame platby na 100 percent. Za súčasnú situáciu slovenských pestovateľov a chovateľov môže platobná agentúra a agrorezort, ktorý riadi poľnohospodársku politiku.
Môže Slovensko prísť o peniaze?
Áno a takmer určite peniaze prepadnú. Nie je to nič neobvyklé, pretože platobnej agentúre sa nepodarí vždy vyplatiť všetky priame platby. V roku 2022 to bolo vyše 97 percent z celkového objemu, o rok neskôr 95 percent.
To bolo ale v sezónach, kedy vyplácanie bolo plynulé a na prelome rokov bola na účtoch farmárov väčšina peňazí. Vzhľadom na spomínaný trend je skoro isté, že množstvo prepadnutých dotácií bude značne vyššie. Tento záver podporuje aj doterajšia komunikácia ministra pôdohospodárstva. Prakticky žiadne termíny, ktoré ohľadom platieb doteraz PPA sľúbila, nedodržala.
Link na celý článok: Katastrofa, za ktorú EÚ nemôže: Otázky a odpovede o meškajúcich dotáciách, ktoré ničia slovenské farmy – euractiv.sk