Slanské lesy sú štátne
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Štátu sa po rokoch sporov podarilo zachrániť majetok v hodnote 86 miliónov eur, ľudia podozriví z účasti na podvode boli oslobodení.
Krajský súd v Banskej Bystrici minulý týždeň definitívne uzavrel pätnásťročný spor o Slanské lesy. Ten istý súd včera zastavil trestné stíhanie podnikateľa, notára a bývalého riaditeľa katastra v Trebišove, ktorí sa podľa prokuratúry dopustili podvodu a falšovania, aby pozemky získali.
V kauze išlo o šesť a pol tisíca hektárov pozemkov. Banskobystrický súd potvrdil vlaňajší rozsudok Okresného súdu Košice-okolie, podľa ktorého je výlučným vlastníkom lesov, nehnuteľností a pozemkov v Slanských vrchoch na východnom Slovensku štát. Rozhodnutie je právoplatné, proti rozsudku sa nedá odvolať.
Keby Lesy SR a Slovenský pozemkový fond spor prehrali, štát by prišiel o majetok v hodnote viac ako 66 miliónov eur, ďalších 20 miliónov by musel vyplatiť spoločnosti Slanské lesy ako náhradu spôsobenej škody.
Majiteľom pozemkov bohatých na drevo a zverinu je podľa listu vlastníctva od roku 1998 firma Slanské lesy, ktorej konateľom je Milan Ičo. Ten tvrdí, že majetok získal v roku 1998 prevodom od Márie Dušičkovej, údajnej dedičky a nevlastnej dcéry pôvodného vlastníka, grófa Ladislava Károlyiho. M. Dušičková je starou mamou Ičovej manželky. Osemdesiatpäťročná ťažko chorá stará pani pozemky údajne nadobudla vydržaním a do spoločnosti ich vložila len pár dní pred smrťou.
Súd vychádzal z dobových dokumentov a legislatívy platnej v čase, keď gróf Károlyi údajne previedol majetok na ešte nenarodenú nevlastnú dcéru. Nemanželské deti podľa vtedajších zákonov nemohli byť dedičmi a zákon neumožňoval ani vydržanie majetku nevlastnými deťmi.
Súd si vyžiadal aj posudky z trestného konania, podľa ktorých podpis M. Dušičkovej na listinách nie je pravý.
V trestnom konaní prokurátor obžaloval M. Iča, notára Ferdinanda Ontka a bývalého šéfa katastra v Trebišove Pavla Pačutu z podvodu a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny a pečate, ktorých sa mali dopustiť ako organizovaná skupina. Obžalovaným hrozili tresty od päť do dvanásť rokov.
Rozsudok mal zaznieť v máji tohto roku. Súd však pojednávanie odročil a včera na neverejnom zasadnutí konanie zastavil. Odvolal sa na medzinárodnú zmluvu, podľa ktorej trestné stíhanie musí byť zastavené, keď trvá nepomerne dlho. Hlavné pojednávanie s obžalovanými sa začalo v auguste 2008, teda pred viac ako piatimi rokmi.
(Zdroj: Sme, 6.12.2013)