Skúste povedať niekomu, že si z jeho záhradky odnesiete, čo chcete. V lesoch sa to deje ich vlastníkom bežne!
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Keď kúpil český podnikateľ z veľkej časti vyťažené kalamitné porasty od rakúskeho vlastníka v lokalite nad Čiernou Lehotou a Rejdovou na Gemeri, vzbudilo to v lesníckej komunite veľkú pozornosť a viacero otáznikov. Stretli sme sa s Richardom Benýškom, majiteľom českej a slovenskej poľnohospodársko – lesníckej skupiny s obchodným menom ČIPERNÝ GRUNT a s riaditeľom spoločnosti REA-LES, patriacej do tejto skupiny a obhospodarujúcej spomenuté porasty, Milošom Urbančíkom v priestoroch firmy v Rožňave, aby sme sa o tejto téme s nimi porozprávali.
Mali sme možnosť nielen počuť argumenty a plány nového majiteľa a hospodárov, ale aj v sprievode technika spoločnosti REA-LES Štefana Manku priamo v teréne vidieť, v akom stave je lesný majetok po predchádzajúcom vlastníkovi a čo všetko bude musieť urobiť nový vlastník a jeho odborní pracovníci, aby sa vyrúbané lesy v tejto lokalite podarilo obnoviť. Do reportáže, ktorá bude uverejnená v časopise LES & Letokruhy štandardne na dvoch stranách, sa nevošlo zaujímavé zamyslenie R. Benýška na tému, ako je vnímané vlastníctvo lesa v súčasnej spoločnosti. Zverejňujeme ho teda na stránke Lesmedium.sk aj ako upútavku spomenutej reportáže:
„V súkromných lesoch sa môže ktokoľvek voľne pohybovať, zbierať a odnášať si z nich, čo mu napadne. Skúste povedať niekomu, že ak si dopestuje niečo vo svojej záhradke, tak mu do nej môže ktokoľvek vojsť a pozbierať si z nej čokoľvek pre svoju potrebu! V lese sa môžete pokúšať urobiť niečo premyslené a zistíte, že máte problém, pretože vo vašom lese si každý trajdá, ako sa mu zapáči. Úplne absentuje zo strany verejnosti akákoľvek zodpovednosť a úcta k vlastníctvu. A nič sa nemení k lepšiemu, pretože tu nikto z politikov nemá odvahu prijať nepopulárne rozhodnutie. Nikto z nich nepovie ľuďom napríklad, že štyri mesiace v roku nemôžu ísť do lesa, čo by vlastníkom lesov stačilo. A všade inde to tak je.
Lenže u nás sú v hubárskej sezóne lesy doslova plundrované. Alebo nájazdy na čučoriedky. Ľudia odnesú všetko! Buď to potom chýba vlastníkovi lesa, ktorému by to pomohlo vylepšiť ekonomiku, alebo aj samotnej zveri, ktorá nemá dostatok potravy a pokoja. Z toho vyplýva, že lesná i poľnohospodárska pôda nie sú zo strany štátu dobre spravované. Verejnosť obviňuje lesníkov, že drancujú lesy, ale sama sa správa k lesom koristnícky, porušuje zákony a nerešpektuje vlastnícke práva majiteľov lesov. Je zrejmé, že súčasné generácie žijú v tomto smere na dlh, lebo sa nechovajú v lesoch tak, ako by mali. A myslím, že práve začína byť zrejmé, že prírodu toto správanie ľudí už -obrazne povedané - prestalo baviť a dáva nám to pocítiť,“ hovorí R. Benýšek.
Jozef Marko