Sezónna uzávera
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vo Vysokých, Západných a Belianskych Tatrách sa už po 32. raz začala sezónna uzávera vysokohorských chodníkov. Potrvá do 15. júna a jej dôvodom je ochrana prírody – kamzíkov, svišov a vegetácie.
Do budúcnosti však odborníci navrhujú zmiernenie striktného sezónneho zákazu. Na poľskej strane Tatier sú už teraz turistické chodníky prístupné celoročne.
„Je to ako s devädesiatkou a stotridsiatkou na diaľnici. Nie každý to dodržuje. Absolútne rešpektovanie sezónnej uzávery neexistuje, ale nemôžeme hovori o desiatkach percent porušovateľov. Uvedomenie si hodnôt prírody je podľa mňa lepšie ako pred dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi. Pomerne zložité obdobie z tohto pohľadu je začiatok júna,“ vysvetľuje hovorca Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel.
Horské prostredie je dostupné približne po hornú hranicu lesa a po úroveň vysokohorských chát, okrem Chaty pod Rysmi. Sezónna uzávera sa týka 37 úsekov chodníkov. Na necelých osem mesiacov tak bude neprístupných asi 230 kilometrov turistických trás.
Od 21. decembra do 15. apríla môžu do vysokohorského prostredia vstupova iba organizovaní skialpinisti a horolezci podľa podmienok návštevného poriadku Tatranského národného parku. Kto zákaz poruší od upozornenia a zabránenia v pokračovaní po trase môže dosta aj blokovú pokutu do výšky 66 eur.
„Už niekoľko rokov je diskusia okolo tohto inštitútu, už pomerne dlho sa pripravuje nový návštevný poriadok Tatranského národného parku, kde sa uvažuje o časovom a priestorovom prehodnotení tejto sezónnej uzávery. Možno, že lokálne dôjde k úpravám, určitému zmäkčeniu, ešte sa to bude dôkladne zvažova,“ tvrdí hovorca Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel.
Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka sa netreba obáva, že dôjde k poškodeniu prírody, ak zákaz zmiernia. „Nepôjde o pustenie oprát z rúk, ale demagogické obmedzovanie nemá dôvod. Napríklad tam, kde mala kamzičia zver zimovisko pred dvadsiatimi rokmi, ho dnes už nemá. V Žiarskej doline zase nevidíme dôvod, aby bol uzavretý chodník na Baranec, tam majú výnimku už druhý rok,“ povedal. Zmiernenie striktnej uzávery by sa mohlo dotknú napríklad aj prechodu z Bielovodskej doliny na Sliezsky dom.
No kým sa stane nový návštevný poriadok Tatranského národného parku realitou, musí sa najskôr zmeni zákon o ochrane prírody a vyrieši zonácia.
Náčelník Horskej záchrannej služby v oblastnom stredisku Západné Tatry Roman Švanda by zmenu uvítal. Podľa neho sa ľudia s prírodou viac zžijú nie na základe striktných príkazov a zákazov, ale ak do nej budú chodi. „Čím viac ich od nej budeme odtàha, tým to bude horšie,“ myslí si. Na druhej strane pripúša, že pre záchranárov to bude ažšie. „Najmä zo začiatku, kým si ľudia zvyknú na podmienky, ktoré sú typické pre prechodné obdobia a v zime,“ hovorí.
„V niečom to možno bude lepšie, ale predpokladám, že úrazovos sa zvýši. To ukáže len čas,“ hovorí náčelník Horskej záchrannej služby, oblastné stredisko Vysoké Tatry, Martin Kulanga. Pripomína, že úrazovos sa zvýšila aj v lete.
Počas letnej turistickej sezóny zahynulo v slovenských horách osem ľudí, z toho šes vo Vysokých Tatrách. „Rapídne narástol počet návštevníkov, pretože ľudia asi pre krízu menej cestovali do zahraničia. Teda narástol aj počet úrazov, nešastia sa stávajú,“ povedal M. Kulanga.
(Zdroj: Pravda, 2.11. 2011)