Séria prednášok tatranských výskumníkov a múzejníkov: Svedectvo o dlhodobom vývoji lesného ekosystému
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tatranskí výskumníci a múzejníci pripravia raz za mesiac piatkové poobedie pre nadšencov prírody, histórie či kinematografie. Vlajkovou loďou programu bude 26. januára prednáška mykológa Maroša Peigera. Ten prevedie návštevníkov prostredníctvom fotografií a poznatkov zo svojho výskumu často odľahlými a pre turistu neprístupnými pralesmi Tatranského národného parku. Už na prvý pohľad vyzerajú inak než väčšina lesov a to isté platí aj pre huby, ktoré v nich rastú. Správa TANAP-u o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Od týchto organizmov sa neočakáva, že naplnia košíky hubárov a zasýtia hlad chutným pokrmom z nich. Ich význam a pridanú hodnotu vidí príroda inde. „Okrem zabezpečovania kolobehu živín nám poskytujú svedectvo o dlhodobom vývoji lesného ekosystému bez výraznejších vplyvov človeka, v ktorom sa vyskytujú.
Takzvané mŕtve drevo vytvára pre drevoosídľujúce huby nevyhnutné podmienky pre život, za čo sa huby v týchto lokalitách vedia svojmu obdivovateľovi odvďačiť množstvom nevšedných tvarov, nečakaných farieb či imitáciou známych vôní z nášho bežného života.
Popri tom nemôžeme zabúdať ani na mykorízne huby, tie vytvárajú obojstranne prospešný vzťah so stromami, “ vysvetľuje Maroš Peiger, ktorý je zároveň vedúcim Odboru vedy a výskumu Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Link na celý článok: Múzeum TANAP-u spúšťa sériu podujatí – Tatranský národný park