Sedem národných združení drevospracujúceho priemyslu žiada nápravu lesníckej politiky EÚ: Lesy musia byť systematicky obhospodarované
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Sedem združení drevospracujúceho priemyslu z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovenska a Slovinska vyzýva tvorcov politiky Európskej únie, aby sa jasne zaviazali k udržateľnému obhospodarovaniu lesov. Zníženie úrovne lesa na úložisko uhlíka by neviedlo k zamýšľanej dekarbonizácii.
Lesy musia byť systematicky obhospodarované tak, aby sa stali klimaticky inteligentnými, a to pomocou drevín prispôsobených danému miestu a kontroly škodcov, tvrdia združenia. Trvalo udržateľné lesné hospodárstvo udržiava lesy vitálne a umožňuje ich nepretržitý rast na vysokej úrovni.
Kým uhlík z vyťaženého stromu zostáva viazaný v drevenej stavbe, v lese vyrastie mladý strom, ktorý opäť absorbuje CO2. Vzniká tak druhý les, ktorý chráni klímu a zaručuje pracovné miesta. Využívanie dreva a aktívne lesné hospodárstvo sú silnými pákami proti zmene klímy.
Požiadavky
Združenia preto požadujú jasný záväzok EÚ a vlád k udržateľnému obhospodarovaniu lesov a zvýšenému využívaniu dreva, komplexné posúdenie vplyvu politík EÚ a ich vzájomného pôsobenia na lesy a hodnotový reťazec lesného hospodárstva a drevárstva a lepšie rámcové podmienky pre trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov a využívanie dreva.
Podľa názoru odvetvia mnohé právne akty alebo stratégie stanovujú nesprávne stimuly. Buď ide o to, aby sa veľké plochy lesov dostali pod ešte prísnejšiu právnu ochranu a obmedzilo sa hospodárenie v lesoch, alebo ide o to, aby sa nútilo hromadenie uhlíka v lesoch. Používaním domáceho dreva na stavebné účely sa však uhlík nachádza trvalo a les je schopný ďalšieho zrýchleného prijímania uhlíka.
Predchádzanie emisiám CO2
Okrem toho by sa používaním dreva z európskych lesov mohlo predísť emisiám CO2. Rozšírenie drevostavieb v stavebníctve a široké využitie tohto materiálu ponúka alternatívy k fosílnym surovinám a materiálom a výrobkom náročným na CO2.
Napokon, lesnícky a drevársky priemysel je veľmi silný sektor, ktorý je do značnej miery nezávislý od surovín mimo EÚ. Vzhľadom na klimatické zmeny a hospodársku neistotu potrebuje drevársky priemysel spoľahlivú a ekonomickú dostupnosť surovín. Tá by nemala byť politicky obmedzovaná.
Aliancia chce rásť
„Kritika postupu EÚ nie je ojedinelým názorom Rakúska. Združenia zo šiestich ďalších členských štátov s veľkými lesnými plochami a skúsenosťami v drevospracujúcom priemysle zdieľajú tieto spoločné postoje. Budeme hľadať ďalších partnerov pre naše požiadavky," oznamuje Herbert Jöbstl, predseda Rakúskeho združenia drevárskeho priemyslu.
Komisia musí najmä objasniť, čo chce: drevostavby bez dreva z lesa nefungujú. Združenia preto požadujú komplexné posúdenie vplyvu politík EÚ a ich vzájomného pôsobenia na lesy a hodnotový reťazec lesného hospodárstva a drevárskeho priemyslu.
Zdroj: Rakúske združenie drevárskeho priemyslu
Preklad: Bc. Barbora Albrechtová