Rozprávanie aj o lesníkoch, ktorí riskovali kariéru, aby zachránili posledné ostrovy lužného lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na lesnícku osobnosť, ktorú vám predstavíme vo februárovom vydaní časopisu LES & Letokruhy 2021, nás upozornil Spolok taxátorov Slovenska. Pred dvoma rokmi ju navrhol ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na udelenie rezortného ocenenia.
„Vychoval množstvo skvelých lesníkov, z ktorých väčšina pracuje vo vysokých funkciách v štátnej správe, v lesníckom výskume alebo sú oporami lesníckej prevádzky v štátnych lesoch, ako aj v súkromnom sektore. Veľa z nich pôsobí v štátnej ochrane prírody a v mimovládnych organizáciách, ktoré s ním stále komunikujú a prispievajú tak ku kvalitným vzťahom medzi ochranou prírody a lesníckou verejnosťou. Pán Peter Ševčík je okrem spomenutých predností aj skvelým človekom, ktorý vždy ochotne pomôže a poradí. Predstavuje tak výnimočnú osobnosť, ktorá je rešpektovaná v celej Bratislave v oblasti prírodného prostredia,“ píše sa okrem iného v zdôvodnení návrhu Spolku taxátorov Slovenska.
Lesník Peter Ševčík má 67 rokov a viac ako štyri desaťročia pôsobil v štátnych lesoch na jednom Lesnom obvode Čunovo. Z jeho pútavého rozprávania pre vás vyberáme krátky úryvok a pozývame vás k prečítaniu celého článku o rešpektovanom lesníkovi z lesníckej prevádzky v časopise LES & Letokruhy: „Pred revolúciou možno len pár mien ochranárov, ako boli páni Huba, Budaj a Šíbl, preniklo na verejnosť. Lenže v tom čase urobili veľa pre spoločnosť neznámi lesníci, napr. na Lesnej správe Rusovce. Riskovali svoju kariéru a budúcnosť, keď zistili, že po odstúpení Maďarska od výstavby vodného diela nie je nutný výrub posledných ostrovov lužného lesa pri Bratislave. Tajnými kanálmi cez Rádio Slobodná Európa prinútili loby Slovenského vodohospodárskeho podniku zmeniť projekt a ostrovy zostali zachránené.“
Jozef Marko