Rozhovor: Kalamitná drevná hmota? Je potrebný operatívny prístup a pomoc štátu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ing. Jozef Maraček v súčasnosti pracuje na pozícii dispečera dopravy dreva na Odštepnom závode Žarnovica LESY SR, š. p. Má za sebou dlhoročnú prax a mnoho skúseností z pôsobenia v lesníckej prevádzke. Porozprávali sme sa s ním o témach, ktoré štátnych lesníkov v súčasnosti azda najviac tlačia v pomyselnej lesníckej topánke. Na Lesmedium.sk uverejňujeme úvodnú časť rozhovoru, v časopise LES & Letokruhy ho budeme publikovať celý.
Vieme, aká je situácia na trhu s drevom nielen na Slovensku. Pretlak kalamitného dreva, nízke ceny, presýtený trh. Na expedičných skladoch sú tisícky kubíkov nepredajného dreva, ekonomické straty sú vysoké. Preklenovacie úvery situáciu dlhodobo nevyriešia. Pomohla by do budúcnosti systémová zmena, založená na tom, že by sa väčšina dreva zo štátnych lesov predávala cez verejné obchodné súťaže, bez ohľadu na to, na akom mieste sa drevo predáva, to znamená bez ohľadu na to, či sa predáva na odvoznom mieste, na expedičnom sklade alebo na pni? Cenu dreva by teda určoval trh.
„V návrhu stratégie a koncepcie rozvoja štátneho podniku LESY SR nového generálneho riaditeľa je rozpracovaný možný budúci model obchodnej politiky štátneho podniku, s ktorým sa viem veľmi dobre stotožniť. Možno len prerozdelenie obchodovaných objemov medzi systémom „aukcie, dražba“ a systémom „stabilita“ by sa postupne mohol dostať hádam až k hodnotám 50 % : 50%. V systéme „aukcie, dražba“ by následne mohol dostať väčší priestor napríklad aj predaj drevnej hmoty na pni. A v neposlednom rade, systém „aukcií“ dokáže vygenerovať cenovú úroveň, veľmi dobre použiteľnú, po určitých modifikáciách, aj v systéme „stabilita a cenník“. Domnievam sa, že tieto opatrenia by posunuli obchod štátnych lesov pozitívnym smerom a to z hľadiska rentability a samozrejme, aj tak žiadúcej transparentnosti.
Samostatná kapitola je neustále stúpajúci podiel kalamitnej drevnej hmoty. V určitej miere sa budú dať použiť postupy načrtnuté vyššie. V procese managementu kalamitnej drevnej hmoty, bude však vždy potrebný individuálny operatívny prístup. A možno aj určitá pomoc štátu, aby sme vyriešili dilemu medzi nutnosťou kalamitu spracovať a jej realizáciou na trhu, resp. ďalším zužitkovaním tejto drevnej hmoty.“
Jozef Marko