Rozdielny zdravotný stav mladých a starých lesných porastov v Česku: Priemerná defoliácia smreka je cca 30 percent, defioliácia buka osciluje okolo 10 percent
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Výzkumní ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) na svojej internetovej stránke informuje, že zdravotný stav lesov v Českej republike je výrazne rozdielny v „mladých“ a „starých“ porastoch. Napríklad v prípade smreka je priemerná defoliácia porastov do 60 rokov veku iba 13 %, zatiaľ čo pri porastoch nad 120 rokov je to viac ako 37 %.
V prípade buka je priemerná defoliácia porastov do 60 rokov 11 % a priemerná defoliácia porastov nad 120 rokov je dvojnásobná. Je preto potrebné rozlišovať medzi „starými lesmi“ v Európskej legislatíve spomínanej ako „old growth forest“, ktoré sa dlhodobo vyvíjali bez zásahu človeka, a monokultúrnymi porastmi nad 120 rokov, ktoré majú obvykle zníženú vitalitu a predstavujú riziko pre potenciálny výskyt škodlivých činiteľov. Pritom vek hospodárskych lesov v poslednom storočí výrazne narastá – zatiaľ čo lesy staršie ako 100 rokov sa v roku 1920 vyskytovali iba na 3 % porastovej pôdy, v súčasnej dobe je to už viac ako 20 %.
„Průměrné hodnoty defoliace smrku ztepilého, který je naší nejrozšířenější dřevinou (46,8 % porostní plochy) se dlouhodobě pohybují okolo 30 %. V souvislosti s vrcholem kůrovcové kalamity narostlo v letech 2016 až 2023 zastoupení smrků s nejhorším zdravotním stavem (defoliace nad 60 %) na 3–7 %. Je ovšem nutné upozornit na to, že hodnocení defoliace nedokáže zachytit průběh kůrovcové kalamity, protože vykácené plochy nelze hodnotit.
Druhou nejčastější dřevinou v našich lesích je borovice lesní (zastoupení 16 %). U ní naopak dochází od devadesátých let minulého století k postupnému zhoršování zdravotního stavu. V roce 2019 dosahovala průměrná defoliace této dřeviny téměř 50 %. Od té doby došlo do roku 2023 k mírnému snížení defoliace na 45 %, což je však způsobeno spíše vytěžením nejvíce poškozených porostů než zlepšením vitality. Borovice je tak na našem území dřevinou s nejhorším zdravotním stavem.
Naopak buk lesní, jehož zastoupení se blíží 10 %, je v současné době naší dřevinou s nejlepším zdravotním stavem a průměrnou defoliací, která dlouhodobě osciluje okolo 15 %.
Průměrná defoliace dubu letního a zimního (zastoupení 7,8 %) se přechodně zvýšila po suchém roce 2018, v současné době se opět pohybuje okolo průměrné hodnoty 30 %,“ uvádza VÚLHM.
Link na celý článok: Jaká jsou aktuální ohrožení našich lesů? | VÚLHM (vulhm.cz)