Rodina obete po útoku medveďa čaká na úhradu nemajetkovej ujmy: Ministerstvá sa nevedia dohodnúť, kto ju má zaplatiť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Dušana zabil medveď. Okresný súd v Ružomberku Ministerstvu životného prostredia SR nariadil nielen úhradu nemajetkovej ujmy pozostalej rodine, ale aj reguláciu šelmy. Envirorezort však voči tomuto rozsudku podal posledný možný deň odvolanie. Namieta totiž, že sumu vo výške 60-tisíc eur pre ženu a dve dcéry by mal zaplatiť Okresný úrad v správe Ministerstva vnútra SR. Včera zverejnil túto informáciu portál Zoznam.sk.
„V júni minulého roku poznačila rodinu Mydliarovcov obrovská tragédia. V malej obci pri Ružomberku šelma zaútočila na nič netušiaceho Dušana, otca dvoch dcér a živiteľa rodiny. Medvedica sa mužovi zahryzla do krku a pár šklbnutiami hlavy mu preťala miechu. Rodina od Ministerstva životného prostredia žiadala odškodné. V septembri 2021 príslušný okresný úrad skutočne vyplatil pozostalej vdove 22-tisíc eur. Rodina ďalej žiadala aj o vyplatenie nemajetkovej ujmy, čo sa nakoniec podarilo a ružomberský súd nariadil tentokrát ministerstvu, aby pozostalým uhradila sumu vo výške 60-tisíc.
A to z dôvodu, že vyhlášku so zoznamom živočíchov, pri ktorých štát zodpovedá za škodu, vydalo práve Ministerstvo životného prostredia SR. 30-tisíc zo spomínanej čiastky má dostať vdova Dušana Mydliara a po 15-tisíc každá z jeho dcér. Odškodnenie za ublíženie človeka medveďom, vlkom, zubrom a ďalšími určenými živočíchmi v súčasnosti na základe platných zákonov vyplácajú príslušné okresné úrady, ktoré nie sú v gescii Ministerstva životného prostredia, ale Ministerstva vnútra.
Envirorezort sa však posledný možný deň voči rozsudku okresného súdu odvolal. V odvolaní tvrdí, že nie ono má byť zaviazané úhradou nemajetkovej ujmy, ale uhradiť ju má Okresný úrad Ružomberok. Ministerstvo životného prostredia ďalej uviedlo, že vyplatenie nemajetkovej ujmy je nízke a pripravuje zmenu zákona, ktorá jej výšku presne zvýši. Podľa advokáta Dušanovej rodiny sa jedná o spor dvoch štátnych inštitúcií, ktoré sa medzi sebou nevedia dohodnúť,“ uviedol v článku portál Zoznam.sk.
A pokračoval informáciou, že na jednej strane stojí ministerstvo, na strane druhej okresný úrad. „Podľa nášho názoru by to malo byť ministerstvo, ale žalobu sme z opatrnosti podali aj voči okresnému úradu,“ hovorí advokát rodiny. O ďalšom postupe rozhodne krajský súd, ktorý však nemá lehotu na posúdenie a tak sa môže spor naťahovať aj rok. Krajský súd určí, kto má 60-tisícovú škodu uhradiť, pričom má tri možnosti – potvrdiť, zmeniť alebo zrušiť rozsudok.
Link na celý článok: