Riziká obhospodarovania lesov v Európe: Prioritou zavedenie systému ekonomických nástrojov financovania lesov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Analytik lesného hospodárstva Slovenskej republiky Ing. Igor Michalík z Bratislavy publikoval v Roľníckych novinách článok s titulkom Riziká obhospodarovania lesov v Európe. Riešenie existujúcich problémov lesov a lesného hospodárstva v Európe je podľa neho v súčasnom období v stredobode záujmu riešenia celosvetových problémov ľudstva, spôsobených globálnym otepľovaním atmosféry, znečisťovaním ovzdušia a neúmerne vysokou ťažbou tropických lesov. Z článku vyberáme niekoľko úryvkov a v prílohe uverejňujeme celý text I. Michalíka z Roľníckych novín.
„Analýza ekonomickej efektívnosti a rizík obhospodarovania lesov poukazuje v európskych štátoch na dlhodobý celoeurópsky trend zvyšovania celkových nákladov obhospodarovania lesov a znižovanie vlastných finančných zdrojov. Táto disharmónia v tvorbe vlastných zdrojov a v ich použití v obhospodarovaní lesov spôsobuje vážne finančné problémy v zabezpečení trvalo udržateľného obhospodarovania lesov predovšetkým v štátoch s transformujúcou sa ekonomikou lesného hospodárstva na trhovú ekonomiku.
„Závery vykonanej analýzy a rizík ekonomickej efektívnosti obhospodarovania lesov vo vybraných európskych štátoch poukazujú na skutočnosť, že vo vybraných západoeurópskych krajinách, ako je Rakúsko a spolkové krajiny Nemecka (Bavorsko, Hesensko, Dolné Sasko), ktoré majú podobné prírodné a výrobné podmienky obhospodarovania lesov, vytvárajú podmienky pre takmer trojnásobne vyššiu tvorbu vlastných finančných zdrojov aj s využitím viacerých foriem finančnej podpory obhospodarovania lesov z iných zdrojov (štátne dotácie, európske štrukturálne fondy), ako je tomu v krajinách s transformujúcou sa ekonomikou.
Za možné východisko riešenia súčasných rizík trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v Európe a nepriaznivej finančnej situácie lesného hospodárstva v transformujúcich sa ekonomikách európskych štátov treba považovať zámer aplikovania systému jednotných európskych nástrojov obhospodarovania lesov a financovania lesného hospodárstva a zároveň aplikáciu unifikovaného systému finančnej podpory lesníckych inštitúcií (štátna správa lesného hospodárstva, lesnícky výskum, hospodárska úprava lesov, vzdelávanie atď.).
Realizácia konkrétnych výstupov riešenia rizík trvalo udržateľného obhospodarovania lesov v EÚ predpokladá zapracovanie projektu do akceptovateľného a legislatívne zabezpečeného európskeho systému ekonomických nástrojov štátnej lesníckej politiky vo všetkých európskych štátoch. Od riešiteľov projektu sa vyžaduje, aby jeho výstupy boli zapracované do návrhu právne záväznej Dohody o lesoch v Európe a do záverečných formulácií pre rezolúcie a rozhodnutia, ktoré sa predložia na schválenie ministrom a ministerským konferenciám o ochrane lesov v Európe.
Z uvedených dôvodov treba považovať vypracovanie projektu a realizáciu zámeru odstránenia rizík trvalo udržateľného obhospodarovania lesov a zavedenia systému ekonomických nástrojov financovania lesov za prioritu v trvalo udržateľnom obhospodarovaní všetkých lesov v Európe,“ píše I. Michalík.