Riport: Úprava pôdy oddialila rozpad smrečín
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Počas reportáže na Odštepnom závode Čierny Balog o boji tamojších štátnych lesníkov s veternou, ale najmä podkôrnikovou kalamitou a o tom, ako sa im darí obnovovať kalamitné plochy, vedúci Lesnej správy Šaling Ing. Eduard Tomkuliak odbočí v téme a zaspomína si, ako v roku 2007 robili odborníci z Národného lesníckeho centra rozbory pôdy, ktorými zistili vysoký obsah síry. Už vtedy upozorňovali na to, že takéto zloženie pôdy spôsobí rozpad smrečín. Na základe tohto zistenia Národná rada SR ešte v tom istom roku schválila projekt Úprava pôd – revitalizácia smrekových porastov.
V rámci projektu boli do pôdy dopĺňané živiny, ktoré v nej chýbali. V lete 2008 prebehla revitalizácia vytypovaných území a podľa názoru Ing. Tomkuliaka oddialila rozpad smrečín na týchto územiach približne o desať rokov: „Na územiach, ktoré boli revitalizáciou zasiahnuté, je názorne vidieť pomalší rozpad smrečín. Stromy získali vďaka revitalizácii živiny ako draslík, horčík a vápnik a schopnosť zaliať nálet lykožrúta. Svojou vitalitou sami pomáhali nám lesníkom v boji s podkôrnym hmyzom. Na lokalitách, kde nebola revitalizácia pôdy aplikovaná, sa jednotlivé stromy nedokázali tak dobre brániť napadnutiu lykožrútom.
Samozrejme, treba brať do úvahy aj teplo, sucho a množiaci sa podkôrny hmyz, ktoré tiež opvlyvnili zdravotný stav tunajších smrečín, ale rozdiel v tom, či týmto vplyvom vystavené smrečiny rástli na revitalizovaných alebo nerevitalizovaných pôdach podľa našich pozorovaní a porovnaní skutočne spôsobil oddialene ich rozpadu o jednu dekádu.“
Pozeráme sa z protisvahu na rozdielne časti smrečín nad Čiernym Balogom – na smrečiny v lokalite Šopík, v ktorej úprava pôdy prebehla a smrečiny v lokalitách Karašovo a Sedlistý Grúň, na ktorých k nej nedošlo. Vekovo i štruktúrou ide o približne rovnaké porasty, ale rozdiel v tom, ako vyzerajú dnes, je viditeľný na prvý pohľad. „My netvrdíme, že tu tieto smrečiny vydržia ďalších tridsať rokov. Ak ale vieme takto oddialiť rozpad smrečín a na tomto názornom porovnaní vidieť, že sa to ich revitalizáciou darí a zdravotný stav týchto smrekových porastov je diametrálne odlišný, tak má zmysel takto pomáhať lesu a lesníkom pri zvládaní kalamity,“ dodáva Ing. Tomkuliak.
Jozef Marko
Galéria obrázkov
- Kliknutím otvoríte obrázok! Kliknutím otvoríte obrázok!
- Kliknutím otvoríte obrázok! Kliknutím otvoríte obrázok!
https://lesmedium.sk/o-com-sa-pise/riport-uprava-pody-oddialila-rozpad-smrecin#sigProIdb829d2cb82