Riport: Návšteva expertov na lesnú techniku z Čiech a Fínska na strednom Slovensku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V uplynulom týždni navštívili stredné Slovensko experti na lesnú techniku z Fínska a Českej republiky. Predmetom ich záujmu bolo nasadzovanie harvestorových technológií, špecifiká lesného hospodárstva na Slovensku a námety na zvyšovanie efektivity strojov a komfortu ich operátorov. Otec a syn Vlastimil Zeman st. a ml. zo spoločnosti Merimex, ktorá zastupuje značku John Deere, divízia lesná technika na českom a slovenskom trhu a fínski špecialisti Martin Bürki a Sakari Suuriniemi sa priamo v teréne oboznámili s prácou harvestorov v našich podmienkach.
V stredu 12. apríla ráno navštívili Mestské lesy Banská Bystrica. Po prijatí a krátkom rozhovore s riaditeľom Blažejom Možuchom nasledovala terénna exkurzia pod vedením hlavného inžiniera Jozefa Jankova. Hostia si pozreli unikátny vodný žľab v doline Rakytovo a oboznámili sa s podmienkami, v akých pracujú lesníci v okolí Banskej Bystrice. Konštatovali, že strmosť terénov robí nasadenie harvestorových technológií problematické.
Program pokračoval na generálnom riaditeľstve štátneho podniku LESY SR, kde hostí prijal osobne generálny riaditeľ Ján Marhefka. Výrobno-technický riaditeľ Tomáš Čuka v krátkej prezentácii zhodnotil doterajšie využívanie harvestorových technológií. Konštatoval, že podiel harvestorov na celkovom objeme ťažby v uplynulých piatich rokoch osciloval v rozpätí 2,19 až 5,09 %. Naznačil ďalšie prognózy uplatnenia harvestorových technológií s perspektívou rastu.
Skupina expertov pokračovala na OZ Horehronie, LS Šaling. Tu v sprievode riaditeľa OZLT Petra Brezinu, vedúceho strediska viacoperačných technológií Vladimíra Bobríka a špecialistu z Odboru investícií a projektov EU Františka Fodora zhliadli harvestor typu 1270G pri likvidácii lykožrútovej kalamity. Skupinu privítal a sprevádzal vedúci LS Eduard Tomkuliak. Fínski a českí experti kládli množstvo otázok operátorovi harvestora Milošovi Ľuptovčiakovi. Ten preukázal hlboké znalosti o zverenom stroji i veľkú zručnosť pri jeho ovládaní v strmom teréne.
Druhá praktická ukážka sa uskutočnila na OZ Poľana, LS Vígľaš. Operátor Miroslav Holík na stroji 1170G pracoval na likvidácii vrcholcovej kalamity, pričom preukázal veľmi dobrú schopnosť obratne manévrovať v poraste a vyberať jednotlivé poškodené kmene. Taktiež odpovedal na množstvo otázok, smerujúcich k vylepšeniu funkčnosti stroja a zvýšenia pohodlia operátora pri práci.
Martin Bürki, oblastný obchodný manažér a Sakari Suuriniemi, produktový manažér spoločnosti John Deere na otázku, ako sú spokojní s tým, čo videli a počuli odpovedali zhodne obaja, že veľmi. Sakari Suuriniemi prezradil, že je na Slovensku prvý krát a že vysoko hodnotí profesionalitu našich operátorov, ktorých videli pri práci. Martin Bürki bol už na Slovensku veľakrát, precestoval celú východnú Európu a konštatoval, že v našich lesoch je pomerne čisto a výrazne menej odpadu v porovnaní s lesmi v iných východoeurópskych krajinách.
Program expertov pokračoval nasledujúci deň na Liptove, kde navštívili drevospracujúci závod Rettenmeier Tatra Timber, s.r.o. a Strednú odbornú školu lesnícku a drevársku Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku, kde využívajú vo výučbe simulátory John Deere.
Zdokonaľovanie efektivity a úžitkových vlastností lesnej techniky do značnej miery závisí od komunikácie vývojových tímov s užívateľmi a od z poznania potrieb lesníckej prevádzky. V tomto zmysle naplnila návšteva expertov svoje zadanie. Ostáva dúfať, že na Slovensku nájdeme dostatok financií a vôľu investovať do novej a modernej techniky. Efektívne, šetrné a prírode blízke hospodárenie v lesoch sa bez nej nezaobíde.
Peter Gogola