Riport: Lesné porasty v Sobraneckých kúpeľoch ako v Topoľčiankach alebo Palárikove? Štátni lesníci sa tam chcú starať o kúpeľný park
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Sobranecké kúpele sa nachádzajú približne dva kilometre severne od okresného mestečka Sobrance v Košickom kraji, blízko hranice s Ukrajinou. Najstaršia písomná zmienka o liečivých účinkoch minerálnej vody v Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1534, ale písomnosti o silných minerálnych prameňoch sú opísané už v roku 1336, o ktorých sa zmienili vo svojich písomnostiach aj tibavskí mnísi. Sobranecké kúpele sú od roku 2004 zatvorené a ľudia využívajú vodu len po načerpaní z prameňa a následné domáce použitie. Tieto a ďalšie informácie sú publikované na internetovej stránke Sobraneckých kúpeľov.
V ich areáli sa stretávajú generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ing. Ján Marhefka, ďalej Ing. Jaroslav Uchaľ, poverený riadením Odštepného závodu Vihorlat, Ing. Jozef Staško, vedúci obchodného úseku tohto odštepného závodu a vedúci Lesnej správy Remetské Hámre so sídlom v Sobranciach Ing. Martin Kráľ.
Štátni lesníci sa totiž starajú o les v areáli Sobraneckých kúpeľov a chcú dosiahnuť skvalitnenie odbornej starostlivosti. „Tri lesné porasty v areáli Sobraneckých kúpeľov s výmerou 40 hektárov sú už tretie decénium na žiadosť mesta Sobrance zaradené do kategórie lesov osobitného určenia. Ak by sme dosiahli, že tieto lesné porasty budú mať štatút kúpeľného parku alebo prímestského parku, mohli by sme rovnako, ako je to v Palárikove alebo Topoľčiankach, vykazovať osobitne jednotlivé výkony a podvýkony a tým aj zmysluplne vykonávať všetky potrebné činnosti na zveľadenie tohto priestoru.
Naším cieľom teda je dostať tieto porasty do štádia projektu alebo generelu kúpeľného parku. Sobranecké kúpele majú obrovský potenciál rozvoja. Počas víkendov a za pekného počasia sem prichádzajú stovky ľudí sa prechádzať, bicyklovať a korčuľovať. My môžeme do zatraktívnenia tohto priestoru prispieť vytvorením prvkov ako sú napríklad miesta na opekanie a regulované zapožičiavanie ohnísk.,“ hovorí Ing. Jozef Staško.
Ing. Jaroslav Uchaľ pokračuje informáciou, že tunajší lesníci sa starajú o les v tomto areáli udržiavaním chodníkov, spracovavávaním kalamity a zabezpečením celkovej hygieny porastov tak, aby les slúžil tunajším obyvateľom. „Teraz je jednoznačne na ťahu Košický samosprávny kraj ako vlastník, pretože Sobranecké kúpele si žiadajú obrovské investície. Bude veľa záležať od toho, či sa podarí získať dostatok finančných zdrojov. My lesníci sme tu ale pre ľudí už teraz a snažíme sa, aby sa tu cítili dobre.“
Košický samosprávny kraj má podľa slov Ing. Staška veľký záujem získať investora, ktorý je v kúpeľníctve doma a investoval by do obnovy a rozvoja Sobraneckých kúpeľov. V súčasnosti zadal prípravu analýz a posudkov. Lesníci chcú byť pripravení s projektom kúpeľného parku uchádzať sa o podporu investora. Navyše majú k dispozícii priľahlý areál bývalého škôlkárskeho strediska, ktorý by dokázali v rámci rozvoja kúpeľov zmysluplne využiť napríklad na aktivity lesnej pedagogiky.
Jozef Marko