Riport: Kanadskí Slováci a českí poľovní hostia na spoločnom love
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V druhý novembrový týždeň sme sa rozhodli ísť na spoločný lov. Z najjužnejšej časti Kanady, z Windsoru, sa vyberáme poľovať a rybárčiť na sever Ontaria. Čaká nás 750 kilometrov dlhá cesta. Výpravu tvoria desiati poľovníci a rybári. So sebou vezieme tri lode a našimi spoločníkmi sú štyri slovenské kopovy.
Po ceste sa zastavujeme na letisku, kde vyzdvihneme dvoch pánov z Česka. Chovateľa slovenského kopova Romana Vaněka z obce Orlické Záhoří a úspešného podnikateľa Aleša Navrátila z Pardubíc. Posledné kilometre cesty už nie sú po autostráde, ale po ceste druhej triedy. Cieľom je mestečko Perry Sound, kde v miniprístave prekladáme materiál na lode.
Pri prekladaní nás zastihne búrka. Premoknutí do nitky priplávame na našu chatu, ktorú sme pred rokmi pokrstili a nesie meno Dekretovka, podľa Otca slovenského a európskeho lesníctva Jozefa Dekreta Matejovie.
Roman Vaněk zadovážil do Kanady kanadskému Slovákovi, ktorý chová, rozširuje a propaguje národné plemeno slovenského kopova Jožkovi Kopčokovi z mesta Tacumseh v Ontariu. Chovná stanica Judavinkl je známa svojim chovom aj na Slovensku. Potvrdil to aj tu žijúci psík Lex, ktorý patrí medzi najlepšie kopovy v Kanade a USA.
Severné Ontario je krajina riek a jazier, zväčša rovinatého charakteru. Výška hladiny jazier nám prezrádza, že bolo suché leto. Napriek tomu, že je druhý novembrový týždeň, denné teploty dosahujú až 20 stupňov Celzia, čo nie sú práve najideálnejšie podmienky na poľovanie. Preto sme sa rozhodli venovať najskôr rybolovu. Účastníkom poľovačky je aj Jan Kopčok, profesionálny rybár, ktorý je medzi profesionálmi z USA a Kanady na 22. mieste rebríčka. Za hodinu - dve sme ulovili desiatky zubáčov a šťúk.
Na chate sa hovorí po slovensky, česky aj anglicky. Večer počuť zavýjanie vlkov, ktoré sa v poslednom čase rozmnožili tak, že aj srnčej zveri je menej ako bývalo. Vlka sa nám ale uloviť nepodarilo. Ulovili sme však čierneho medveďa, z ktorého je výborný guláš na červenom víne. Medzi úlovky pribudla aj srna.
Poľovníci majú možnosť obdivovať majestátne losy, avšak strieľať ich nemôžu, lebo už je po sezóne poľovania na ne. Svoje výborné vlastnosti opäť potvrdzuje stále aj v Kanade sa rozširujúce národné plemeno slovenský kopov. Je výborné v práci v lese, dohľadávke, oznamovaní aj durení. Aj odborník z chovnej stanice Judavinkl, kam sa dostali kopovy z Orlického Záhoří, potešil kanadských chovateľov tohto plemena, že sú na dobrej ceste a tieto psíky, ktoré pochádzajú zo Slovenska a Česka, si získavajú stále väčší kredit a popularitu aj v Severnej Amerike.
Každý náš úlovok sa oslávi prípitkom z domácej kanadskej slivovice, trnkovice dovezenej z Česka alebo kanadskej whisky. Priateľstvá sa utužujú a pribúdajú zážitky z poľovačiek. Čas však beží rýchlo a naši českí priatelia sa už chystajú na odlet domov. Kanadskí Slováci chceli ostať dlhšie, ale keďže sme v správach počuli predpovedať veľkú snehovú búrku, rozhodli sme sa odísť tiež. V nepriaznivom počasí by bol totiž problém s prepravou.
Balíme sa, všetci vyjadrujú spokojnosť a robíme plány na ďalší rok. Na konci tejto poľovačky - rybačky som vyzval svojich priateľov, aby podporili zbierku na výstavbu múzea Otca slovenského a európskeho lesníctva Jozefa Dekreta Matejovie, ktoré by malo byť zriadené v jeho rodnom Čiernom Balogu. Do lesníckeho klobúka sa vyzbieralo 380 kanadských dolárov, ktoré zašlem na tento účel do Čierneho Balogu.
Čaká nás dlhý návrat domov do Windsoru v snehovej fujavici, ktorej sme sa napokon predsa len nevyhli. Ostávajú nám krásne spomienky. Potvrdilo sa, že poľovníci a rybári sú ako jedna veľká rodina, a je úplne jedno odkiaľ pochádzajú.
Pavol Datko, Windsor- Ontario