Riaditeľ LPM Ulič pre Aktuality.sk o spore s ochranármi: Zatiaľ nebudeme prepúšťať
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Portál Aktuality.sk sa venoval téme sporu medzi lesníkmi a ochranármi v Uliči. V úvode článku redaktor píše, že Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, ktorý obhospodaruje zhruba 66 percent územia v Národnom parku Poloniny, vypracoval Program starostlivosti o les na roky 2020 až 2029. Okresný úrad Prešov ho schválil koncom roka, následne ho napadlo Lesoochranárske zoskupenie VLK. Námietku teraz musí posúdiť Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré je najvyšší odvolací orgán.
Na portáli Lesmedium.sk zverejňujeme časť článku a link na celý článok, publikovaný portálom Aktuality.sk:
Ochranári argumentujú, že program neprihliada na druhovú ochranu a chýba environmentálne hodnotenia EIA. Lesopoľnohospodársky majetok Ulič oponuje tým, že v programe sú zapracované prísnejšie opatrenia na ochranu životného prostredia, ako ich definuje zákon o lese a tiež vyhláška o Chránenom vtáčom území Bukovské vrchy. Štátny podnik, ktorého hlavnou činnosťou je ťažba dreva a poľnohospodárska činnosť, má obavy, že o prácu by mohla prísť takmer stovka zamestnancov a desiatky živnostníkov. Momentálne spoločnosť zamestnáva 190 ľudí.
„Sme najväčším zamestnávateľom v doline. Zatiaľ nebudeme prepúšťať a budeme žiť len z polovičnej výšky ťažby dreva,“ konštatoval riaditeľ Lesopoľnohospodárského majetku Ulič Mário Perinaj. „Program starostlivosti o les je vypracovaný na lesný celok Starina, ktorý predstavuje zhruba 50 percent kompetenčnej výmery podniku. Kým ministerstvo nerozhodne, bez plánu nemôžeme ťažiť. Ak nebudú tržby, nebudú ani mzdy a vtedy by sme museli pristúpiť k prepúšťaniu."
V lesnom celku Starina sa ráta s ročnou ťažbou 35-tisíc metrov kubických drevnej hmoty, čo je približne polovica z celkovej ťažby podniku.
„Netreba to vnímať ako boj ochranárov a lesníkov. Ide o hospodárske lesy. Vlci len chcú, aby bol dodržaný zákon, nič viac. Mal by to vedieť aj riaditeľ Perinaj, ktorý predtým viedol Správu Národného parku Poloniny a o námietkach vedel aj z tejto pozície, kým sa v máji 2020 nestal riaditeľom štátneho podniku,“ konštatoval lesník, ktorý pozná pomery v spomenutom regióne.
Program starostlivosti pripravoval Lesopoľnohospodársky majetok Ulič približne rok, viackrát ho prerábali, pričom sa k nemu vyjadrovala aj Správa Národného parku Poloniny, keďže sa ťaží aj na jej území.
„Prvý schvaľovaný elaborát by musel na základe nášho stanoviska, resp. stanoviska okresného úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie prejsť procesom EIA. Ten prvý elaborát nebol schválený,“ informoval Marián Gič, poverený riadením Správy NP Poloniny.
Následne vyhotovovateľ vypracoval nový Program starostlivosti o les, v ktorom v rámci legislatívnych možností zohľadnil pripomienky a požiadavky Národného parku Poloniny a zároveň zohľadnil aj legislatívne zmeny, ktoré sa udiali v procese obnovy Programu starostlivosti o les.
„Správa Národného parku Poloniny dala svoje stanovisko prostredníctvom Okresného úradu aj k novému Programu starostlivosti o les. Naše pripomienky a požiadavky z prvého stanoviska sa do nového elaborátu Programu starostlivosti o les primerane premietli. V našom druhom stanovisku sme to vyhodnotili tak, že nebude mať významný vplyv na dotknuté lokality európskej siete chránených území Natura 2000,“ doplnil Gič.