Revitalizácia s podporou Robinwood
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Obidva východoslovenské samosprávne kraje sa zapojili do európskeho projektu Robinwood. Zameraný je na tri základné oblasti - lesné hospodárstvo a lesný manažment, hydrogeológiu a energetiku.
Okrem Slovenska sa doň zapojili aj regióny v Španielsku, Taliansku, Nemecku a vo Walese. Včera sa v Prešove uskutočnila konferencia k projektu Robinwood, na ktorej sa zišlo okolo sto účastníkov. Zmyslom projektu Robinwood je revitalizácia vidieckych oblastí pomocou integrovaného riadenia lesného hospodárstva. Ďalej je to predchádzanie prírodným katastrofám, ako sú víchrice či záplavy a spracovanie dreva nielen na ažbu, ale aj ako obnoviteľného zdroja energie.
„Robinwood nie sú len koncepcie, štúdie a analýzy, ale prioritne podporuje projekty priamo v našich regiónoch,“ uviedla koordinátorka projektu Svetlana Pavlovičová. Robinwood trvá 42 mesiacov, jeho celkové náklady sú 6,5 mil. eur, z toho pre slovenskú čas ide 600-tisíc eur. Tretina z tejto sumy je určená na konkrétne podporené podprojekty. Je ich pä. Mesto Stará ¼ubovňa sa zaoberá trvalo udržateľným lesným hospodárstvom a zhodnocovaním dreva od výsadby rýchlorastúcich stromov, cez ich pestovanie až po energetické využitie. Technická univerzita v Košiciach získala prostriedky na projekt využívania biomasy, podobne aj občianske združenie Život sídliskám v Prešove. V Sabinove sa pracuje na dopadovej štúdii výsadby lesa a biofarmy a podporený bol aj program rozvoja vidieka v Košickom kraji.
„Košický samosprávny kraj je bohatý na lesné porasty. Tieto komponenty sú predurčené na možnos ďalšieho využitia, nielen na ažbu,“ povedal podpreseda Košického samosprávneho kraja Ján Szölös. Jeho prešovský náprotivok Milan Baran doplnil, že vo svojej praxi sa neraz stretol s problémami ako sú záplavy, zosuvy pôdy, snehové kalamity či víchrice: „Robinwood rieši aj tieto otázky, či už v oblasti obnovy a manažmentu riadenia procesov v lesnom hospodárstve, alebo ďalšie formy. Lesy tvoria 40 percent územia Prešovského kraja.“ Podľa jeho slov stabilita lesného územia znižuje riziko vzniku záplav na tomto území.
Dôležitá je aj otázka využívania biomasy ako obnoviteľného zdroja energie. „Nie je to projekt len teoretický, ale má prínos pre prax, pre celý región,“ dodal.
Podľa Svetlany Pavlovičovej sa všetky regióny zapojené do Robinwoodu zaviazali dodrža spoločný manifest. „Tieto regióny priamo podporujú Kjótsky protokol,“ zdôraznila Pavlovičová. V manifeste sa, okrem iného, regióny zaväzujú k ochrane lesov, k podpore stratégie boja s prírodnými katastrofami či podpore biomasy.
(Prešovský denník Korzár, 30.3.2007)