Reportáž: Lesomajitelia z Blažova sa domáhajú svojich práv už takmer 17 rokov...
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vojenský priestor Javorina bol do konca roku 2010 umiestnený v Levočských vrchoch. Zaberal 31 623 hektárov, 26 katastrov dotknutých obcí, z ktorých štyri boli zlikvidované. Obec Blažov bola jednou z nich. Približne 1 200 obyvateľov z Blažova rozviezli po celom území bývalého Československa. Nehnuteľnosti boli znárodnené, hodnotovo podcenené, ľudia prišli o svoje rodisko, stratili domov. Obec Blažov, ktorá vznikla v roku 1317, bola v roku 1955 zrovnaná so zemou...
„V roku 1991 bol národnou radou prijatý zákon, ktorým sa mali odstrániť niektoré majetkové krivdy. Viete, aké životné príbehy sú v pamäti ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, rodinné hospodárstvo a predovšetkým stratili svoju identitu, kultúrne zvyklosti a hodnotu majetku? Verili sme, že zákon odstráni krivdy a vráti nehnuteľnosti všetkým vlastníkom, zapísaným v pozemkovej knihe. Štát ale opäť ukázal pozičnú silu a majetky nevráti všetkým a v pôvodnom rozsahu,“ hovorí Ing. Ján Uhlár, predseda Lesného a pozemkového družstva Blažov so sídlom v Kežmarku, ktoré vzniklo v roku 2011.
Družstvo je podľa jeho slov spoločenstvom neuzavretého počtu osôb a od vzniku eviduje 259 uzavretých dohôd o členstve a prenájme svojich pozemkov na spoločné hospodárenie. Doteraz prevzaté územie do užívania predstavuje plochu 527 ha, lesné pozemky sú na 506 hektároch. Katastrálne územie obce Blažov zaberalo územie s výmerou až 4 650 ha.
Predstavenstvo Lesného a pozemkového družstva Blažov opakovane predkladá požiadavky v súlade so zákonom o reštitúcii na ministerstvá a na Národnú radu SR, aby sa pozemky vrátili všetkým vlastníkom v čo najkratšom čase. Pritom už takmer 17 rokov trvá povinnosť štátu vrátiť pozemky. Mal by sa poponáhľať o to viac, že v súčasnosti v Blažove prevláda záujem vlastníkov nad štátnym záujmom z roku 1952 pri vzniku vojenského priestoru.
Reportáž o príbehu rodákov z Blažova a ich potomkov, ktorí chcú hospodáriť na svojom, zverejníme v júnovom vydaní časopisu LES & Letokruhy.
Jozef Marko