Relax v prírode sa pre medvede vytráca
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pri zbieraní lesných plodov či len na prechádzke sa obzeráme pri každom prasknutí konára, nehovoriac o tom, že keď vidíme medvedí trus, so strachom kráčame dálej alebo sa otočíme rovno domov.
A čo už vtedy, keď sa s ním stretneme zoči-voči? Šťastie máme, ak je od nás ďaleko a my sa len pokocháme pohladom na neho, no smola, ak je blízko a zaútočí. Prípadov stretu s medveďom je čoraz viac a mnohé obete končia v nemoci.
Skúsenosť s medveďom má aj Milan Slamený z Brezna, ktorý je vášnivým hubárom. Posledné zbieranie hríbov začiatkom októbra nebolo pre neho najpríjemnejšie. - Keď sme s kamarátom počuli rev medveďa za našimi chrbátmi, zhodli sme sa, že je čas odísť. Rezkým krokom sme urobili zrýchlený presun do auta cez ďalší lesík. Lenže, čo čert nechcel, tam nás privítal ďalší, asi 400-kilový. Z rýchleho presunu bol zrazu šprint, hlava-nehlava pomedzi dva medvede. Našťastie to skončilo pre nás aj šelmu bez ujmy na zdraví,- opisuje pán Slamený.
Okrem zbierania hríbov fandí aj horskej cykloturistike, pri ktorej tiež zažil nepríjemné stretnutie v Osrblí a v Hronci. - Ochranári by sa mali zamyslieť nad tým, či medvede netreba regulovať. Les nepatrí len zveri! Strávil som dlhé roky na Britských ostrovoch a nechcel by som, aby to vyzeralo ako tam, bez hôr, prírody. Ľudia sa chcú prejsť, nájdu si krásny park s rozlohou jeden kilometer štvorcový a hurá, nachádza sa tam ďalších 3000 ľudí. U nás si ešte stále môžeme povedať, aké máme krásne lesy, prírodu, ako si ju môžeme užívať, no dokedy? Dovtedy, pokiaľ to nebude ohrozovať našu bezpečnosť, - hovorí Milan Slamený.
Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) zdieľa názor, že ľudia by sa kvôli medveďom nemali báť ísť do lesa. Ako tvrdí riaditeľ tejto organizácie Milan Boroš, podlá výsledkov viacerých foriem monitoringu a na základe odborných názorov, medveď hnedý nie je na Slovensku plošne premnožený. - To však nemôžeme hovoriť o lokalitách, kde má zvýšenú hustotu poď vplyvom intenzívneho pestovania poľnohospodárskych plodín či nedisciplinovanosti niektorých prevádzkovateľov zariadení (odpadky). Poľovníci zasa intenzívne vnadia diviačiu zver potravou atraktívnou pre medveďa. Jesenné obdobie je zasa pre neho zaujímavé z dôvodu dozrievania ovocia v sadoch, ktoré intenzívne navštevujú, a sú teda aj logicky častejšie pozorované,- vysvetľuje Milan Boroš.
Ochranári v týchto lokalitách realizujú preventívne opatrenia aj prostreďníctvom projektov v praxi a k nim patrí aj usmrtenie niektorých medveďov, ktoré predstavujú hrozbu škôd a nebezpečných stretov s človekom, pokiaľ sa situácia takto vyhodnotí. Usmrtenie realizuje ŠOP SR cez tzv. zásahový tím.
- Musíme si však uvedomiť, že z pohľadu celosvetovej ochrany ide o prioritný druh, ktorý má v celej Európe veľmi prísnu ochranu. Napriek tomu každoročne odporúčame ministerstvu životného prostredia udeliť výnimku na usmrtenie niekoľko desiatok jedincov. Problematické medvede sa taktiež odchytávajú a prevážajú do neobývaných lokalít - NP Poloniny alebo do zahraničia. Napríklad Maďarsko žiada dva medvede.
Samotné usmrtenie medveďov podlá Milana Boroša problém neodstráni. - V súčasnosti so zainteresovanými skupinami pripravujeme program starostlivosti o medveďa hnedého, ktorý by mal vyriešiť jeho spolužitie s človekom. Dokument by mal úplne zmeniť systém ochrany a manažmentu medveďa na Slovensku tak, aby sa ho ľudia v budúcnosti nemuseli báť.
Ide o komplex opatrení v praxi - úprava systému pestovania poľnohospodárskych plodín, preventívne opatrenia v poľnohospodárstve, chove hospodárskych zvierat a včiel, prevádzke rôznych zariadení, nakladanie s komunálnym odpadom a v poľovníctve, ktoré si budú vyžadovať disciplínu a striktné dodržiavanie legislatívy na úseku ochrany prírody a krajiny, a to všetkými dotknutými.
Zdroj: Breznianske Echo