Regulácia pesticídov a včelárstvo: S návrhom eurokomisie nebol spokojný nikto
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Regulácia pesticídov v Európskej únii (EÚ) je živým procesom, pri ktorom EÚ hľadá rovnováhu medzi ochranou farmárov, prírody a ľudského zdravia. Je to ale aj politický súboj, v ktorom na seba narážajú záujmy agrochemického lobby a ochranárov. Píše o tom portál EURACTIV.sk.
„Pesticídy vplývajú na včelu podobne ako na človeka alkohol. Keď sa nakŕmi z kvetu ošetreného chemickým postrekom, zmení sa jej správanie: je paralyzovaná alebo tak dezorientovaná, že netrafí „domov“ a následne zahynie – v lepšom prípade. V tom horšom toxickú látku privlečie až do úľa, kde napadne nervový systém ďalších včiel alebo ju zanesie do medu, a teda nepriamo do tela človeka,“ uvádza EURACTIV.sk.
Chronické otravy chemikáliami neobchádzajú ani slovenské včely. Pritom už dávno existujú spôsoby, ako takýmto situáciám predísť. V tomto prípade lepšou informovanosťou včelárov, ktorí včely na postreky vedia pripraviť. „Ak by mi poľnohospodár oznámil, že dva kilometre odo mňa bude postrekovať repkové pole, tak deň predtým alebo skoro ráno letové otvory úľa uzavriem,“ hovorí včelár David Turčáni.
Aj preto európski včelári žiadajú, aby sa Európska únia situáciou začala zaoberať. Na ich stranu sa pridávajú vedci, ale aj čoraz väčšia časť verejnosti. Aj preto EÚ otvorila diskusiu, čo ďalej so syntetickými pesticídmi. Keď však eurokomisia vlani prestavila návrh nového nariadenia pre trvalo udržateľné používanie prípravkov na ochranu rastlín, ktorého hlavným cieľom je znížiť používanie pesticídov na polovicu do roku 2030, spokojný nebol nikto.
Podľa väčšiny členských štátov vrátane Slovenska ale ide o prehnané číslo, ktoré ohrozí živobytie farmárov a vystrelí strmo nahor ceny potravín. Na druhej strane sú europoslanci a aktivisti, ktorí tvrdia, že to na záchranu prírody nestačí a chemickú ochranu chcú znížiť až o 80 percent. V roku 2035 by sa podľa nich mala zakázať úplne.
Link na celý článok: Ako obmedziť chémiu na poliach, aby sme zachránili včely – euractiv.sk