Reakcia: Nevystúpil som proti PBHL ako takému. Napriek tomu bola znevážená práca kolegov, ktorí hospodária podrastovým spôsobom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aj keď s odstupom času, ale musím reagovať na diskusný príspevok Dušana Mikuša a ďalších kolegov na sociálnej sieti k môjmu vystúpeniu v cykle krátkych videí o lese a lesníctve nazvanom Zdravý les, ktorý pripravili spoločne Slovenská lesnícka komora a Národné lesnícke centrum.
Vo svojom príspevku v projekte Zdravý les som nevystúpil proti prírode blízkemu hospodáreniu v lese (PBHL) ako takému, len som povedal, že sa nedá týmto spôsobom hospodáriť tam, kde to prírodné podmienky nedovoľujú.
Zvýšením obnovnej doby sa nám znižuje disponibilné množstvo drevnej hmoty, ktoré môžeme vyťažiť. Nižšia ťažba si podľa mňa vyžaduje menej pracovníkov v ťažbe a aj menší príjem z predaja dreva pre obhospodarovateľa.
A tiež si myslím, že pri nedostatočnom sprístupnení porastov môže dôjsť pri používaní bežných technických prostriedkov v ťažbe a približovaní dreva k zvýšenému poškodzovaniu okolitého porastu.
Len som upozornil na to, že pri zavádzaní PBHL celoplošne alebo na veľkých územiach, môže dôjsť k spomenutým skutočnostiam. Nevystúpil som proti PBHL ako takému a myslím si, že som ani neznevážil prácu kolegov, ktorí majú podmienky na uplatňovanie PBHL, a takto hospodária.
Nevedel som, že vyjadrením môjho názoru som sa dopustil horších vecí ako minister Budaj. Pripadá mi to tak, že jediný správny spôsob hospodárenia je PBHL a nijaký iný spôsob nie je dobrý. Skôr by som povedal, že bola znevážená práca kolegov, ktorí hospodária podrastovým spôsobom.
Akoby nevedeli dosiahnuť obnovu lesa prirodzeným zmladením v dostatočnom množstve a kvalite a s ochranou proti zveri. Ako keby pri uplatňovaní PBHL už zver neatakovala tieto porasty.
Nebolo by rozumnejšie vypracovať určité metodické usmernenie, v akých porastoch a kedy pristupovať k zavádzaniu PBHL a nerobiť z neho prémiového ukazovateľa a jediný správny spôsob hospodárenia?
Nebolo by vhodnejšie už pri obnove lesa po kalamitách uvažovať o PBHL ako o budúcom spôsobe hospodárenia na týchto plochách s plošným využitím prípravných drevín?
Aký je správny vek porastu, kedy začíname so zavádzaním PBHL? Čo nám spôsobí do budúcnosti zníženie rubnej doby do prebierok?
Aké sú rozmery predpokladaných cieľových sortimentov a ich kvalita? Čo s poškodenou dolnou etážou pri dorube zvyšných prvkov?
Myslím si, že týchto otázok okolo PBHL je dosť, a mali by sme sa im venovať iným spôsobom, ako pranierovať niekoho za jeho názor. Taktiež hľadať za mojím vystúpením nejaké konšpiračné noty a nitky sa mi zdá veľmi čudné.
Nevedel som, že vyjadrením môjho názoru, ktorý nepopiera PBHL, len jeho používanie tam, kde to nie je vhodné, spôsobí taký šok lesníckej verejnosti na Slovensku.
Skôr je šokom pre mňa, že aj v lesníctve na Slovensku začína byť presadzovaný a správny len jeden názor. Žeby sa naozaj začal hon na „čarodejnice“?
Nechcem, ani som nikdy nechcel, znevážiť prácu nikoho, po ktorom zostáva zdravý les. Lesu zdar!
Ing. Štefan Vozár, člen Predstavenstva Slovenskej lesníckej komory