Reakcia: Muránska planina je smutným príbehom súčasnej ochrany prírody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tento týždeň sme na Lesmedium.sk ako prví informovali o tom, že Ministerstvo životného prostredia SR v oznámení o výsledku vybavenia petície „Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina“ na záver dvanásťstranového elaborátu konštatuje, že považuje Muránsku planinu za výnimočné územie z európskeho i národného hľadiska, ktoré plne zodpovedá definícii národného parku. Prekategorizovanie na prírodný park by podľa envirorezortu ohrozilo prestíž a potenciál rozvoja tohto regiónu.
Envirorezort tak nevyhovel petícii „Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina“, v ktorej je vyjadrený postoj občanov regiónu (žije v ňom podľa autorov petície takmer 34 500 obyvateľov), ktorí podporili petíciu a to, že sú zásadne proti zverejnenému zámeru vyhlásiť Národný park Muránska planina a jeho zóny a návrhu Programu starostlivosti o Národný park Muránska planina, žiadajú zastaviť proces vyhlásenia Národného parku Muránska planina, žiadajú prepracovať zámer vyhlásiť Národný park Muránska planina a zároveň žiadajú prehodnotiť súčasný stav Národný park Muránska planina ako prírodný park. Petícia obsahuje 433 podpisových hárkov so 7 251 podpismi občanov regiónu.
Generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a bývalá riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová zareagovala na túto informáciu na facebookovej stránke LES & Letokruhy týmto komentárom:. „Smutný príbeh súčasnej ochrany prírody. Ťažko skúšaný kraj sám, často bez pomoci, rozvíja región. Kategória chráneného územia nemá byť o emócii, ale o faktoch. Je smutné, že participácia sa nám podarila len na Poľane. Kľúčom k úspechu je korektná komunikácia, t. j. pravda, ďalej vzájomné akceptovanie a potom sa podarí nájsť ideálne riešenie. Zastávam názor, že Muránska planina potrebuje v prvom rade kvalitné prehodnotenie, tak ako všetky chránené územia, za 20 – 40 rokov sa spoločnosť i prírodné pomery zmenili.
Keďže ľudia na Muránskej planine urobili veľký kus práce v rozvoji regiónu, treba definovať prekážky a pomôcť ich odstrániť a vytvoriť podporu, aby ľudia mali dôstojnú prácu (ako by sa ochranári cítili, keby im niekto povedal, že sa bude prepúšťať, kvalifikujte sa napríklad na kaderníkov, prípadne pečte buchty a pod.), aspoň trošku empatie, a nie príkazov a zákazov. Najväčší úspech je, keď si miestni obyvatelia uvedomujú dôležitosť zachovania prírodných hodnôt, dokážu ich chrániť a zveľadiť.“
Áno, toto je konštruktívny prístup, ktorý na Poľane slávil úspech. Podarí sa takýto úspech spoločného postupu lesníkov, ochranárov a ďalších záujmových skupín dosiahnuť aj na Muránskej planine? Bude záležať len na konkrétnych ľuďoch, či sú schopní ústretového prístupu, založeného na korektnej komunikácii a vzájomnom akceptovaní sa.
Jozef Marko